Zuchwały atak inteligentnej ośmiornicy na zdezorientowanego kraba

Kategorie: 

Nieuchwytne istoty, słynące głównie ze swoich ośmiu ramion, wybuchu „tuszu” i wysokiej inteligencji, dysponują niebezpiecznymi umiejętnościami.

 

 

 Kilka dni temu mała ośmiornica, żyjąca w wodach w Yallingup Smiths w Australii Zachodniej zaatakowała kraba, wędrującego po kamieniu skalistej plaży.

 „Nigdy nie widziałam czegoś podobnego. Filmowałam coś bez sensu, a w konsekwencji mój film trafił do National Geographic” – mówi autorka nagrania.

 Roger Hanlon, starszy naukowiec w laboratorium Marine Biological w Woods Hole w Massachusetts, opowiedział o strategii polowań ośmiornic:

 „Zwykle żyją one w płytkiej wodzie. Istniej ponad sto gatunków podobnych pod względem wielkości ciała. Wszystkie one są mięsożerne. Oplatają zdobycz, wstrzykują neurotoksyny, a potem zjadają ofiarę”.

 Tak długo, jak ich skrzela pozostają mokre, stworzenia te mogą przetrwać bez wody minutę, albo dwie, ale wówczas narażają się na atak ptaków drapieżnych. Bohaterka nagrania zadziałała błyskawicznie. Niektórzy myśleli, że film nagrano w przyśpieszonym tempie. Ośmiornice są przystosowane do krótkich „wypadów” z wody.

 Ulubionym pokarmem tych zwierząt są kraby i małże. Imponująca sekwencja ataku głowonoga zachwyciła badaczy. Na filmie widać, jak ośmiornice sprytne są z natury i jak wspaniale się kamuflują.

 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image