Znikanie ślimaków może oznaczać nowy początek masowego wymierania

Kategorie: 

Naukowcy uważają, że pomimo tego, że wielu kręgowców, zwłaszcza ssaków i ptaków, z powodzeniem przetrwało epokę naznaczoną dominacją człowieka Antropocen, to bezkręgowce zanikają stopniowo.

 

 Według najnowszych szacunków, około 7% zwierząt nie - morskich już wymarło. Ekolodzy twierdzą, że z winy działalności człowieka znika dziennie około sto gatunków zwierząt, co można porównać z wyginięciem dinozaurów.

 Co ciekawe nie określono, co wpływa na ten stan rzeczy, a dowody na masowe giniecie rożnych stworzeń są dość niejasne. Ze znanych 1,3 mln gatunków bezkręgowców koło 800 oficjalnie uznano za wymarłe. Skąd wynikają takie negatywne prognozy?

 Claire Régnier z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu i jej współpracownicy twierdzą, że wymieranie bezkręgowców było monitorowane wcześniej przez naukowców w dosyć miernym stopniu i to pomimo tego, że zwierzęta te stanowią około 99% różnorodności gatunkowej naszej planety.

 Zespół Rainier, aby ocenić straty gatunków ślimaków lądowych, odniósł się do baz danych, zbiorów muzealnych i wiedzy ekspertów. Co do zasady, ślimaki lądowe są uważane za zwierzęta z relatywnie dobrym wskaźnikiem przeżycia. Jednak najnowsze badania pokazują, że około jedna dziesiąta z nich już nie istnieje (wszystkich znanych gatunków jest około dwieście).

 Najwięcej endemicznych ślimaków zamieszkuje na małych wyspach. Niektóre z tych ślimaków są prawdopodobnie na skraju wyginięcia. Ich znikanie nie jest typowe dla innych bezkręgowców i częściowo też ze względu na fakt, że wiele gatunków po prostu nie zostało opisane przez naukowców. Jednocześnie szacuje się, że około 130 tys. znanych naukowcom niemorskich bezkręgowców zniknęło już z powierzchni Ziemi.

 Nowe podejście badawcze może przyczynić się do szybkiego i skutecznego określenia stopnia wyginięcia i innych bezkręgowców, ale to nie jest odpowiedź na pytanie, ile i jakie nieznane gatunki znikną wcześniej niż ludzkość w ogóle dowie się o ich istnieniu. Artykuł naukowy grupy Rainier został opublikowany w Proceedings of National Academy of Sciences.

 Wcześniej paleontolodzy znaleźli ślady szóstego masowego wymierania w historii Ziemi. Zaproponowali nawet inne wytłumaczenie dla masowego wyginięcia dinozaurów. Wykazali, że wraz ze „strasznymi jaszczurami” omal nie wymarły pszczoły, a także z trudem przeżyły starożytne rekiny i wieloryby grenlandzkie.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image