Jak zimują owady?

Kategorie: 

Większość owadów posiada zdolność do hibernacji w zimie. Nie dotyczy to motyli tropikalnych i pszczół, które również nie hibernują. Większość z nich ma zdolność do przejścia w stan letargu. Przetrwać zimę pomaga im zaopatrzenie w postaci miodu i pyłku.

 

 

 Obserwując ule, można określić, jak chłodna będzie zima. Pszczoły wyczuwają nadejście silnych mrozów i zamykają wówczas szczelnie wszystkie wejścia i najbardziej wąskie szczeliny.

 W Europie Środkowej i Wschodniej większość dorosłych owadów nie przetrwa zimy. Komary, muchy i chrząszcze żyją kilka miesięcy letnich, a niektóre ćmy - jeden dzień. Pająki chronią się przed zimnem w domach ludzi.

 Owady, które próbują przetrwać trudny czas, żywią się tłuszczem i pozbywają się wody. Ponadto, ich organizm jest zdolny do wytworzenia substancji podobnej do odmrażacza samochodowego, którym najczęściej jest glicerol. Dzięki niemu owady nie zamarzają.

 Odporność owadów na zimno w stanie letargu znacznie wzrasta. Zimujące poczwarki motyli wytrzymują temperatury do -90 stopni. Nawet po tak ekstremalnych temperaturach dorosłe osobniki rozwijają się świetnie. Delikatnie wyglądające larwy muchy łatwo wytrwają w temperaturze ciekłego azotu -190 stopni.

 Mrówki czerwone opuszczają mrowisko i tworzą gęstą plątaninę na głębokości około sześciu metrów – coś na kształt komory zimującej. Wewnątrz tej struktury utrzymują one komfortową temperaturę, aby przetrwać do wiosny.

 Muchy i motyle spędzają zimę najczęściej w sąsiedztwie ludzi - na strychach, balkonach, między ramami okien i to zwykle są te osobniki, które budzą się najszybciej wczesną wiosną. Jednak po urodzeniu następnego pokolenia, umierają.

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image