Zaskroniec (Natrix natrix) – niegroźny wąż

Kategorie: 

Zaskroniec to niezwykłe stworzenie i w ogóle niegroźne, choć po złapaniu, nieładnie pachnie.

 

 

 Zaskroniec (natrix natrix) to dość duży wąż europejski o ciemnej barwie. Według różnych źródeł może mierzyć od 80 - 90 cm do 1 - 1,5 m długości.

 

 

 


Występuje rozlicznie w zalesionych terenach, na bagnach , wzdłuż brzegów rzek, stawów i jezior. Uwielbia miejsca wilgotne. Spotkać go można w całej Europie z wyjątkiem terenów polarnych i subpolarnych.

 

 Zaskroniec jest drapieżnikiem. Poluje na małe stworzenia. Gustuje w żabach i ropuchach. Zdarza się, że złapie rybkę. Nie pogardzi myszą. Zdobycz zjada w całości.

 

 

 


W przypadku zagrożenia stosuje cztery metody obrony. Zazwyczaj ucieka. Jeśli uzna, że ma przewagę – atakuje. Za każdym razem wydziela smrodliwy i totalnie obrzydliwy zapach. Potrafi też udawać martwego z wywalonym językiem na zewnątrz.

 

 Zwierze lubi wygrzewać się na słońcu. W czasie upałów na skałach, plażach i kamieniach mogą wylegiwać się ich całe zwoje. Świetnie pływa. Zwykle pędzi poruszając się zygzakiem. Na głowie ma charakterystyczne, żółte plamki.

 

 

 


Okres godowy rozpoczyna w kwietniu i w maju. Samice składają jaja z początkiem lata w ciepłych, wilgotnych miejscach tj. próchniejące lub gnijące pnie, sterta liści, kompost lub po prostu słoma. Zimuje skulony w zagłębieniach, szczelinach i norach. Potrafi przeżyć dwadzieścia lat, jeśli nic go nie zaatakuje w tym czasie.

 

 Ludzie, cierpiący na ofiofobię (lęk przed wężami), powinni go jednak unikać. U pacjentów uskarżających sie na tę dolegliwość może wywołać atak serca. Poza tym dla człowieka nie jest niebezpieczny. Można go łatwo oswoić np. karmiąc z ręki.  W łowieniu myszy osiąga lepsze wyniki niż przeciętny kot.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image