Kategorie:
Najnowsze badania wykazały znaczne różnice genetyczne między myszami i ludzi. Uzyskane wyniki wskazują, iż wątpliwa jest przydatność eksperymentów na myszach w kontekście badań medycznych. Dziwne, dlaczego większość tych testów nie jest prowadzona na ludziach.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature. Badanie zostało przeprowadzone w ramach projektu ENCODE (Encyclopedia of DNA Elements).
Naukowcy odkryli, że choć geny strukturalne (te, które kodują białka fuzyjne) u gatunków ssaków są w 70 procentach identyczne, to regulacja ich ekspresji jest inna. Regulatory aktywności genów w tkankach myszy i człowieka pracują według różnych zasad.
Naukowcy analizowali 125 typów komórek i tkanek myszy (mózg, serce, krwi, nerki, wątroba i skóra). Stwierdzono, że regulacja różnych genów tkanek gryzoni są bliższe sobie niż tym samym tkankom ludzkiego organizmu.
„W nauce od dawna uważano, że wszystkie modele oznaczone na przykładzie myszy, mają zastosowanie wobec człowieka. Jednak pomysł ten nie został nigdy systematycznie przebadany. Jak się okazuje, wiele genów myszy uregulowane jest inaczej niż u ludzi, a różnice te nie są przypadkowe. Grupowane są one w klastry, na przykład geny odpowiedzialne za układ odpornościowy. Tak więc oczywiście, do badania niektórych chorób, trzeba będzie poszukać innych organizmów modelowych” - powiedział Bing Ren, jeden z autorów artykułu.
Skomentuj