Wyłowiono ogromną kałamarnicę wielkości mikrobusa

Kategorie: 

Niezwykłego połowu dokonano na wodach antarktycznego Morza Rossa. Załoga statku wyciągnęła na pokład statku zwierzę z mackami, jak armatki wodne i oczami, przypominającymi wielkie płyty gramofonowe.

 

 

 Kapitan statku John Bennett i jego zespół byli zdziwieni, widząc gigantyczną kałamarnicę o wadze 350 kilogramów wielkości mikrobusu. Uchowała się ona na głębokości 2 tys. metrów.

 Schwytany głowonóg to samica z ośmioma mackami, rozmiarami przekraczającymi metr. Dwa z nich były w dobrym stanie, a sześć pozostałych uszkodzone. Do takich wniosków doszła grupa naukowców z Nowej Zelandii.

 Kat Bolstad z Auckland University of Technology, który kierował zespołem naukowców, napisał, że to „bardzo piękne i duże zwierzę” – cytuje słowa badacza Daily Mail. „To bezprecedensowa okazja do badania życia mieszkańców podwodnego świata”.

 W historii to drugi przypadek pojmania tak dużego okazu kałamarnicy.

 „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że złapaliśmy tę kałamarnicę” - powiedział dziennikarzom Bolstad. Jest to zdecydowanie najlepiej zbudowana kałamarnica, jaką kiedykolwiek widziałem”.

 Olbrzymie kałamarnice często były opisywane przez żeglarzy. Występowały w fantastycznych opowieściach, choć z pewnością obserwowano je niezwykle rzadko. Zespół Benetta złowił wielką kałamarnicę drugi raz. Pierwszą schwytano siedem lat temu i dostarczono ją do Narodowego Muzeum Nowej Zelandii Te Papa, gdzie można ja podziwiać, jako eksponat wystawienniczy.

 

 

 

 

 

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image