Wrony zawsze analizują śmierć swoich towarzyszy

Kategorie: 

Wrony badają śmierć swoich kolegów. Ptaki gromadzą się blisko poległych towarzyszy, próbując zrozumieć okoliczności ich śmierci, aby w przyszłości uniknąć niebezpieczeństwa.

 

 Wrony i krukowate regularnie przyciągają uwagę ludzi ze względu na swoją inteligencję i pomysłowość. Wiadomo już, że rozwiązują one proste zagadki przy użyciu narzędzi, mają dobrą pamięć, w tym również do twarzy. Jeśli lico konkretnego człowieka nie podoba się na przykład jakiejś sroce, to ona informuje o tym wszystkich swoich przyjaciół. O inteligencji tych ptaków napisano już bardzo wiele, ale wciąż pojawiają się nowe rewelacje.

 Zainteresowanie zmarłymi w świecie zwierząt jest niezwykle rzadkie, jeśli mówimy o konkretnych relacjach pomiędzy żyjącymi i martwymi. Podkreślić należy, że krukowate nie są kanibalami. Podobne zachowania wykazują jedynie słonie, delfiny, szympansy i niektóre gatunki sójki.

 Wrona, przebywając obok martwego towarzysza, jest bardziej nerwowa i stara się w przyszłości unikać miejsca, gdzie doszło do wypadku, nawet jeśli obszar bogaty jest w pożywienie. Prawie, jak kryminalista lub śledczy próbuje dowiedzieć się dużo o okolicznościach śmierci. Krukowate zapamiętują „miejsce zbrodni”.

 Kaeli N. Swift i John M. Marzluff przeprowadzili następujący eksperyment. Naukowcy w kilku gniazdach umieścili martwe i wypchane ptaki, w tym także spreparowanego myszołowa i gołębia Potem sprawdzali reakcje wron.

 W artykule w Animal Behavior autorzy piszą, że wrony wzmogły czujność i były podejrzliwe za każdym razem. Ponadto ptaki zapamiętały dobrze zamaskowanego mężczyznę, który podrzucił rekwizyty. Przez co najmniej sześć tygodni odlatywały płochliwie, gdy ten pojawił się w miejscu ich bytowania. Niektórzy uważają, że emocje ptaków wiązać należy w ogóle z pojawieniem się człowieka.

 Po jakimiś czasie wrony przyzwyczaiły się do obecności kukieł i przestały na nie reagować. Oznacza to, że potrafią one powiązać przyczyny śmierci z otoczeniem. Obecność stada ptaków „na pogrzebie” należy wyjaśnić przez fakt, że próbują one wyciągnąć wnioski z tego z tego, co się stało. Zapowiedziano, że badania na ten temat będą kontynuowane. 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image