W Zatoce Meksykańskiej sfilmowano gigantyczną kałamarnicę

Kategorie: 

Pojazd głębinowy, wykorzystywany do prac przy platformie wiertniczej Shella w Zatoce Meksykańskiej, znalazł się w bliskim kontakcie ze stworem, który mógłby ubiegać się o rolę w thrillerze science fiction, donosi Mail Online.

 

 


Kałamarnica z gatunku Magnapinna osiąga długość 8 metrów i posiada cienkie elastyczne macki. Nigdy wcześniej nie udało się złapać, a nawet sfotografować,  tak dużego osobnika w jego naturalnym środowisku. W materiale nagranym przez firmę Shell Oil kałamarnica wygląda, jak obcy w głębinach.

 

 


Zdjęcia wykonał zdalnie sterowany pojazd ROV. Zdarzenie miało miejsce w Zatoce Meksykańskiej w pobliżu Perdido w regionie Alaminos Canyon. Stworzenie przepływało na głębokości ok. 2 tys. metrów w listopadzie 2007 roku. Platforma wiertnicza Shell znajduje się 320 kilometrów od Huston w Teksasie.

 

 


Pierwsza Magnapinna została odkryta w 1907 roku. Udało się ją sfotografować dopiero jednak w 1988 roku u wybrzeży Brazylii. Dziesięć lat później Japończycy natrafili na tą kałamarnicę w Oceanie Indyjskim na  południe od Mauritiusa, używając pojazdu głębinowego Shinkai – 6500.

 

 


Większość obserwacji miała jednak miejsce w Zatoce Meksykańskiej. W 2000 roku natrafiono na egzemplarz, który mierzył 7 metrów. Ostatnie badania wykazały, że zwierzęta te osiągają znacznie większe rozmiary. Zdaniem naukowców kałamarnice wykorzystują swoje długie macki do pobierania pokarmu z dna oceanu, choć do tej pory nikt nigdy nie widział dokładnie, jak to się dzieje.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image