W Wielkiej Brytanii odnotowano zdumiewający taniec szpaków

Kategorie: 

Dziesiątki tysięcy szpaków stworzyły niezwykle piękny widok na niebie nad granicą Anglii i Szkocji w środę 05 listopada br.

 

 

 Nagromadzenia szpaków, znane jako murmuration, widziano w pobliżu szkockiej miejscowości Gretna Green. Stada szpaków, składające się z niezliczonych ptaków powielały w powietrzu różne formy.

 Powód dziwacznego tańca szpaków nie jest dokładnie znany. Jedna z hipotez sugeruje, że murmuration jest mechanizmem obrony przed drapieżnikami, jakimi są jastrzębie i sokoły. Inna teoria mówi, że to sposób przyciągania do stada większej ilości osobników, aby wszystkim im było cieplej.

 Gretna Green jest jednym z najbardziej znanych miejsc do obserwacji szpaków. Liczba ptaków w stadzie może wynieść 100 tys. Obserwacje ptaków w Wielkiej Brytanii prowadzone są przez naukowców z University of Gloucestershire przy aktywnym wsparciu mieszkańców, którzy informują badaczy o migracji stad.

 Według Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, szpaki nadal należą do jednych z najbardziej popularnych ptaków ogrodowych w Wielkiej Brytanii. Jednak, ze względu na szybki spadek populacji tych zwierząt w Europie, gatunek wpisano do Czerwonej Księgi. Od połowy 1970 roku brytyjska populacja szpaków spadła o 66%.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image