W Sankt - Petersburgu urodził się tropikalny motyl czasem udający żmiję

Kategorie: 

W Sankt – Petersburgu udało się wyhodować niezwykle rzadkie stworzenie – motyla Attacus atlas o powierzchni skrzydeł 30 centymetrów kwadratowych, podają rosyjskie Novosti TBN TV.

 

 W naturze attakusy żyją w tropikalnych i subtropikalnych lasach Azji Południowo – Wschodniej. Spotkać je można w południowej części Chin. Ich larwy mają bogaty jadłospis. Żywią się drewnem, zadowoli ich futro, włosy lub kreatyna. Larwa po przeistoczeniu w kokon może tak trwać sześć miesięcy.

 

 Procesy zachodzące na etapie transformacji gąsienicy w motyla nie są do końca zrozumiałe. Owad rozwija w tym czasie wszystkie narządy z wyjątkiem układu krążenia i układu nerwowego. Następuje to dopiero wtedy, gdy ostatecznie formuje się ciało stworzenia.

 

 Bardzo ważne są pierwsze chwile godziny życia attakusa. Po urodzeniu ma pomarszczone skrzydła i jest bardzo słaby. Przez kilka godzin siedzi klapnięty ze zwisającymi skrzydłami. Inicjują się wówczas u niego wszystkie procesy życiowe.

 

 Jego głównym celem życia jest pozostawienie potomstwa, a gdy tego dokona – umiera. Wielkość tych zwierzątek jest przerażająco duża. Żerują one w nocy. W Chinach są uważane za wielki przysmak. Uwędzone są droższe nawet cztery – pięć razy niż mięso.
W Sankt – Petersburgu badacze mogli obserwować pełen cykl rozwoju attakusa. 21 października ten konkretny osobnik pozostawił potomstwo w postaci dziesięciu larw ukrytych na wewnętrznej stronie liści ulubionych przez owada roślin. W dawnym Petersburgu być może zapanuje więc nowa dynastia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image