W Rosji ludzie przywrócili wzrok ślepemu niedźwiedziowi

Kategorie: 

W Irkucku przeprowadzono operację na niedźwiedzicy o imieniu Marta, która na co dzień występuje w cyrku. Jak do tego doszło? Takich burzliwych emocji twarze chirurgów nie zdradzają często. Nie powinno to nikogo zaskakiwać. Po raz pierwszy w Rosji w szpitalu, przeznaczonym do leczenia ludzi, operowano niezwykłą pacjentkę.

 

 Urocza niedźwiedzica miała problemy ze wzrokiem od urodzenia, a gdy podrosła, stwierdzono u niej zaćmę. Okuliści i weterynarze postanowili wymienić soczewki, dotknięte chorobą. Po przebudzeniu z narkozy Marta po raz pierwszy nie widziała żadnych zamgleń i ujrzała świat pełen kolorów.

 Zwierzę po ocknieciu się było zaskoczone i badało wzrokiem zgromadzonych wokół ludzi. Teraz Marta pije rzekomo dużo wody i powoli w dobrym nastroju dochodzi do siebie.

 Pracownicy moskiewskiego cyrku twierdzą, że Marta to niezwykle utalentowany miś. Niedźwiedzica, mimo choroby, chętnie brała udział w treningach. Prawie ślepa sprawnie chodziła po linie i wykonywała skomplikowane akrobacje. Z uwagi na chorobę, nie występowała jednak w oficjalnych przedstawieniach.

 Treser Aleksander Iwanow był obecny cały czas przy trwającej trzy godziny operacji Marty. Wcześniej przeprowadzenie zabiegu nie było możliwe. Dopiero teraz Marta osiągnęła właściwą wagę i wiek, aby podjąć konkretne działania.

 „Ja po prostu usiadłem obok niej, a ręka była bliska jej serca. Czułem puls i patrzyłem, jak oddycha. To było najważniejsze” – powiedział Iwanow.

 Podczas tourne w stolicy regionu Bajkał, artyści zwrócili się do oddziału irkuckiej kliniki okulistycznej. Lekarze nie odmówili pomocy i w obliczu problemu zaczęli szukać literatury, opisująca strukturę niedźwiedzich oczu. Nie natrafiono jednak na żadne opracowania i lekarze uporali się z zadaniem na bazie swoich doświadczeń.

 „Umiejętność chirurga, piękna i dobrze skoordynowana praca naszych zespołów weterynarzy i anestezjologów pozwoliła wykonać tę operację na najwyższym poziomie. Mamy wybitnych specjalistów w dziedzinie „mikrochirurgii oka".”

 Rokowania są dobre. Operacja przebiegła pomyślnie. Po okresie rehabilitacji Marta wróci do cyrku i po raz pierwszy zobaczy swoją publiczność.

 Wymiana chorych soczewek na sztuczne u takich dużych zwierząt to wydarzenie nie tylko ważne w Rosji, ale wyjątkowe także w skali światowej. Regularna praktyka tych operacji nie istnieje, więc prawie każdy krok dla lekarzy jest kolejnym odkryciem.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image