W praskim zoo po raz pierwszy w historii wykłuło się czarne kakadu

Kategorie: 

Ostatni raz kakadu w europejskim ogrodzie zoologicznym wykluło się trzy lata temu. Teraz to szczęśliwe wydarzenie miało miejsce w Czechach w praskim zoo. Pierwsze kakadu do praskiego zoo trafiły w 2008 roku. Ptaki skonfiskowano przemytnikom. Ostatnio jedna z tych przygarniętych przez Czechów papuga złożyła jajo, z którego wykluło się pisklę.

 

 Czarne kakadu (Probosciger aterrimus) to duża papuga o długości ciała 70 - 80 cm i ogona 25 cm. Dorosły osobnik waży od 500 do 1000 gram. Ptaki mają kolor czarny i szary z ledwo zauważalnym zielonym odcieniem, a także szare nogi. Dziób, podobnie jak u ary, jest bardzo duży czarny i może mierzyć 9 cm. Kakadu ma pióra długie i wąskie. Na głowie układają się one w sierpowaty czub. Samice mają mniejsze dzioby niż samce.

 

 Kakadu zamieszkuje tereny północnej Australii, Półwysep York, Nową Gwineę i pobliskie wyspy. Ptaki te żyją bardzo długo – na wolności nawet 90 lat. W niewoli żyją znaczniej krócej, głównie w ogrodach zoologicznych. Utrzymanie kakadu w domu jest bardzo trudne. Potrafią one wyłamywać pręty w klatkach.

 

 W stosunku do samic samce dość późno wchodzą w dorosłość. To sprawia, że tego typu zjawisko jest unikatowe wśród większości ptaków i papug, które zazwyczaj starają jak najszybciej rozpocząć życie godowe.

 

 Ulubionym pokarmem kakadu są orzechy, pąki, nasiona i jagody. Ptaki słyną z paskudnego charakteru. W niewoli kakadu potrafi być agresywna. Jeśli ktoś wyrządzi jej krzywdę, jest raczej pamiętliwa. Nawet w australijskich ogrodach zoologicznych jest bardzo rzadko spotykana. W 2011 roku w Adelajdzie pierwszy raz po czterdziestu latach wykluły się pisklęta, a zoo w Adelajdzie specjalizuje się w hodowli tych papug.Źródło: http://www.zoopraha.cz/
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image