W południowo-zachodnich Chinach odkryto dwie skamieniałości dinozaurów, które żyły 180 milionów lat temu

Kategorie: 

W miejscowości Lufeng w prowincji Yunnan (południowo-zachodnie Chiny) odkryto niedawno dwie skamieniałości dinozaurów, które według wstępnych szacunków Instytutu i Paleoantropologii Kręgowców Paleozoologii Chińskiej Akademii Nauk, żyły 180 milionów lat temu.

 

 Skamieliny jednego z dwóch zwierząt znaleziono w końcu listopada br. przy budowie drogi. Znalezisko obejmuje 13 kręgów grzbietowych, 3 kości krzyżowej, 22 kręgów ogonowych, miednice i kości kończyn tylnych, etc.

 „Długość zachowanej części skamieniałości wynosi 5,3 metra i można przyjąć, że szkielet dinozaura mógł mieć pierwotnie około długości 9 metrów" - powiedział Wang Tao, Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków Geologicznych Ziemi i Zasobów Naturalnych w Lufeng, w rozmowie z korespondentem Agencji Xinhua. Tao dodał też, że na skutek wietrzenia skał nie zachowała się czaszka i kręgi szyjne.

 


 
Około 500 metrów dalej na pobliskim wzgórzu archeolodzy znaleźli szczątki innego dinozaura. W tym drugim przypadku zachowały się dwie skamieniałości kończyn, kręgi grzbietowe, kość krzyżowa i kręgi ogona.

 Lufeng jest znane w Chinach, jako „miejsce narodzin dinozaurów", ponieważ pierwszego chińskiego dinozaura okresu jurajskiego, odkryto właśnie tu w 1938 roku.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image