W Pakistanie rywalizują ośle zaprzęgi

Kategorie: 

Jazda konna, jazda na wielbłądzie, a nawet na słoniu, nie jest zaskoczeniem. W Pakistanie tradycyjnie jednak organizują wyścig powozów ciągniętych przez osły, choć to zwierzęta mniej popularne i mało sławne w świecie hazardu. Zmagania osłów są rzekomo bardzo wzruszające.

 

 

 Wyścig osłów odbywa się podczas dwutygodniowego festiwalu kultury Sindh w Karaczi, w największym mieście Pakistanu. Przy dźwiękach bębnów i głośnej muzyki rywalizuje ze sobą ponad 50 zaprzęgów, ciągniętych przez kłapouche stworzenia. Osiołki ostro konkurują. Jeden wyścig trwać może nawet 4 godziny. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną.

 

 


„Cieszę się, że nasze wysiłki na osiołku nie były daremne. Dla mnie to zwycięstwo jest bardzo ważne. Mamy jeszcze wiele do zrobienia. Udał się pierwszy krok, ale teraz musimy zrobić o wiele więcej czynności, które są przed nami” – powiedział Asghar Shah, zwycięzca jednego z wyścigów.

 


Osły i ich opiekunowie stanowią integralną częścią codziennego życia Pakistanu. Zazwyczaj pozostają w cieniu, wykonując ciężką pracę bez zająknięcia. Zawody dają im szansę bycia w świetle reflektorów. Dla ich właścicieli, nie jest to tylko rozrywka, ale również okazja, aby zarobić pieniądze. Osłom zawodnikom nadaje się wówczas górnolotne pseudonimy tj. Rambo Raja.

 

 „W Hiszpanii, czy w Rzymie ludzie mają swoje dyscypliny. A my w Pakistanie mamy wiele odmiennych sportów, które w rzeczywistości nie są mile widziane w Europie. Nasza impreza promuje oryginalną rywalizację zaprzęgów, a właściciele osłów dostają szansę na pewne uznanie i zaszczyty” – twierdzą organizatorzy.

 Uważa, że tradycja wyścigów osłów narodziła się w Pakistanie w XVIII wieku.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image