W lasach Konga sfilmowano małpę, którą uznano za wymarłą

Kategorie: 

Prymatolodzy dokonali przyjemnego i zaskakującego odkrycia w Republice Konga - udało im się zrobić zdjęcia Colobus Bouvier, rzadkiej czerwonej małpy, którą ostatni raz widziano więcej niż pół wieku temu i uznano za wymarłą, podaje Wildlife Conservation Society (WCS).

 

 
Odkrycia dokonało dwóch przyrodników - prymatologów Lieven Devreese i Gaёl Gobolo, którzy udali się na wyprawę do nowo utworzonego Parku Narodowego Ntoko - Pikunda na terytorium Republiki Konga, aby obserwować życie goryli i innych małp.

 
„Potwierdzenie tego, że Colobus Bouvier nadal mieszka w tej części Afryki, po raz kolejny przypomina nam wszystkim, że świat wciąż ma miejsca nietkniętej dzikiej flory i fauny. To powinno skłonić nas, aby spróbować je uratować przed tym, jak będzie już za późno "- powiedział James Deutsch, wiceprezes WCS.

 
W lutym 2015 roku Devreese i Gobolo wpadli na pomysł, aby spróbować zrobić zdjęcie czerwonemu Bouvier Colobus (Piliocolobus pennantii bouvieri), których populacje były obecne na terytorium Konga 50 lat temu.

 
Dzięki mieszkańcom, którzy znają zwyczaje i zachowania tych rzadkich ssaków naczelnych, przyrodnikom udało się znaleźć rodzinę małp Colobus, żyjących z dala od brzegu rzeki Bokiba. Devreese i Gobolo wykonali wiele zdjęć tych małp i monitorowali ich zachowania, zbierając dane naukowe.

 
Okrycie przywróciło małpy Colobus Bowie do grona żyjących zwierząt, ale nie neguje krytycznego stanu tego gatunku. Są one nadal zagrożone wyginięciem. Małpy te nie boją się ludzi i nie próbują uciekać od nich, co sprawia, że są łatwym łupem dla kłusowników, którzy mogą je zabijać w celu sprzedaży mięsa.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image