W Japonii żyją gigantyczne szerszenie – ich jad rozpuszcza ludzkie tkanki

Kategorie: 

Użądlenie pszczoły przeżył prawie każdy z nas. Nie jest ono przyjemne. Ból szybko mija, pozostawiając niewielki świąd. W Japonii pszczoły mają dalekiego kuzyna - wielkiego szerszenia japońskiego (Vespa mandarina japonica). Bliski kontakt z nim jest bardzo niebezpieczny dla człowieka.

 



Sudzumebati (japońska nazwa owada ) występują tylko na zboczach porośniętych lasami i osiąga 5 cm długości. Wyposażony jest w sześciomilimetrowe żądło, a także siedmio i pół centymetrowe skrzydła. Szerszeń ten produkuje bardzo toksyczną truciznę. Jego jad dosłownie rozpuszcza tkanki ciała i powoduje wstrząs anafilaktyczny. Po użądleniu jedyny ratunek w szybkiej hospitalizacji. Pomoc służb medycznych nie daje gwarancji przeżycia. Co roku „skrzydła samuraja” zabijają około czterdziestu osób.

 



Jedna z ofiar szerszenia porównuje dreszcz ukąszenia do rozpalonego gwoździa, który pogrąża się głęboko w ciele. Na szczęście owady te nie są zbyt agresywne i atakują ludzi tylko w przypadku wyraźnego ryzyka. Ofiarę mogą ścigać nawet przez pięć kilometrów.




Szerszenie te uwielbiają biesiadować w ulach pszczół miodnych. Jeden napastników potrafi zabić 40 pszczół w ciągu minuty. 30 Vespa mandarina japonica może zabić w ciągu trzech godzin 30 tys. pszczół. Pszczoły nie pozostają bierne na te ataki. Nauczyły się bronić. Około 500 pszczół wchodzi na szerszenia, tworząc kłębek. Temperatura wewnątrz pszczelej struktury wzrasta do 47 stopni Celsjusza. Szerszeń ginie wówczas na skutek doznania szoku termicznego.


Źródło: Earth chronicles
 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image