Jak w Izraelu produkują kawior?

Kategorie: 

Czarny kawior były kiedyś jedną z większych rosyjskich marek, stając się międzynarodowym towarem. Od kilku lat w pierwszą trójkę światowych eksporterów jesiotra wszedł Izrael.

 
 
 
 
Izrael i kawior. Dziwne? Tak, ale dzisiaj firmy izraelskie dostarczają kawior z jesiotra do Stanów Zjednoczonych i Europy, i, co najbardziej zaskakujące, także do Rosji, a więc kraju, który jest uznawany za „królestwo” jesiotra.
 
 
 
W Izraelu stworzono specjalny sektor rybołówstwa, tj. hodowlę jesiotra i produkcję kawioru, dzięki imigrantom z Rumunii. Od lat dziewięćdziesiątych w kibicu Dan utrzymywane są pstrągi i jesiotry.
 
 
 
W 1992 roku firmę założył Ben Cwi Yigal, który przywiózł z Rosji zapłodnione jaja jesiotra.

 

 

Obecnie w stawach kibicu żyje 70 tys. jesiotrów. Wiek większości z nich wynosi około 12 lat. Każda ryba przynosi około 2,5-3 kilograma kawioru. 

 

 

Surowiec w postaci zapłodnionych jaj pozyskiwany jest obecnie z Astrachania i innych miast nad Morzem Kaspijskim. Z nich wyrastają duże jesiotry i przy użyciu nowoczesnych metod ichtiologii i hodowli ryb, stworzono takie zasoby, że Izrael stał się eksporterem kawioru, który znany jest pod marką „Kawior Galilei”.

 

 

nwestycja pochłonęła  40 mln szekli. Przyszłość jest bardzo obiecująca. Wielkość sprzedaży izraelskiego kawioru za granicą wzrosła o dziesięciokrotnie

 

 

Spółka Caviar Hagalil sprzedaż zagraniczną rozpoczęła w 2010 roku i szybko zarobiła 15 mln szekli - więcej zysku niż jedna trzecia zainwestowanych aktywów w ciągu 10 lat. 

 

 

Przed pozyskaniem ikry wszystkie ryby przechodzą kontrolę poprzez np. małe nacięcia. Te, od których pozyskuje się jaja, nie mogą mieć mniej niż osiem lat.

 

 

Firma przeszła najtrudniejszy etap, tj. utworzenie żeńskiej populacji jesiotra, aby osiągnąć ich dojrzałość płciową i rozpocząć tarło. Trwało to 10-11 lat. W tym czasie na rynkach światowych cena kawioru wzrosła z $ 500 do 4000 $ za kg. 

 

 

Izrael to jedyny kraj na świecie, który, nie mając dostępu do Morza Kaspijskiego, posiada jesiotry i importuje kawior.

 

 

Naukowcy są zaskoczeni. Jesiotr kaspijski daje ikrę już po osiągnięciu 13 – 15 lat życia. Wydaje się, że izraelski klimat, a może także i niektóre technologie, których nie ujawniają Izraelczycy, zmniejszyły okres dojrzewania ryb o 3 - 4 lata.

 

 

Głównymi producentami kawioru jest Rosja i Iran. Główni kłusownicy w Morzu Kaspijskim to Rosjanie i Azerowie (jesiotry wracają na tarło z Wołgi do Morza Kaspijskiego). Populacja jesiotra jest z roku na rok co raz mniejsza. Kolejne 10% kawioru produkowane jest w południowo-zachodniej Francji, w dolinach rzecznych Bordeaux, gdzie jesiotry podchodzą na tarło. W Iranie kłusownictwo jest surowo karane. 

 

 

 

 

W ciągu ostatnich 15 lat populacja jesiotra w Morzu Kaspijskim zmniejszyła czterdziestokrotnie. Wzrost ceny kawioru na rynkach światowych doprowadził do katastrofy ekologicznej. W Morzu Kaspijskim obowiązuje zakaz połowu jesiotra. W dniu 01 sierpnia 2007 roku Rosja na 10 lat zakazała produkcji i sprzedaży czarnego kawioru.

 

 

Czarny kawior w rzeczywistości ma sześć kolorów. Ten izraelski drobnoziarnisty charakteryzuje się odcieniem brązu. Jest to obecnie najlepszy produkt na świecie.

 

 

W Izraelu popyt na jesiotra nie jest zadowalający, bo to ryba niekoszerna.

 

 

Słoiczek izraelskiego kawioru (28 gramów) kosztuje 140 $.

 

 

Izraelski kawior z jesiotra podawany jest z łososiem podczas uroczystości przyznania Oscarów w Hollywood.

 

 

Źródło: Newsone

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image