W Czechach do ochrony portów lotniczych chcą używać dronów zamiast ptaków drapieżnych

Kategorie: 

Możliwe jest, że wkrótce drony zastąpią ptaki drapieżne, które obecnie chronią czeskie lotniska przed małymi ptakami. Wyszkolone sokoły bardzo się sprawdzają, ale nie mogą wykonywać swojej pracy w półmroku i przy złej pogodzie. Obsługa lotnisk korzysta wówczas z rozwiązań akustycznych i pirotechnicznych, aby odstraszać przypadkowych intruzów, podaje Aroundprague.cz.

 

 Ladislav Bartuszka wystąpił na konferencji naukowej w Czeskich Budziejowicach z propozycją zastąpienia drapieżników dronami, ponieważ, jego zdaniem, urządzenia te mogą być wyposażone w specjalne systemy ultradźwiękowe, które będą odstraszać małe ptaki. Autor projektu stwierdza, że użycie bezzałogowców ma kilka zalet, a ich wykorzystanie może być bardzo szerokie także poprzez zastosowanie kamer.

 Jednak zarząd lotniska w Czeskich Budziejowicach jest innego zdania, uważając, że nie ma żadnych podstaw i perspektyw na zastąpienie ptaków drapieżnych dronami.

 „Będziemy w dalszym ciągu korzystać z sokołów. Drony to tylko mechanizmy, które mogą być niebezpieczne. Nie są w stanie przewidzieć kierunek lotu jednego ptaka lub całego stada i nie mają takiej mocy, jak ptaki drapieżne” – podano w oświadczeniu.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image