W Brazylii pierwszy raz od 1918 roku odkryto nowy gatunek delfina rzecznego

Kategorie: 

Delfiny rzeczne to zwierzęta, które należą do najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt.

 

 

 Naukowcy odkryli nowy gatunek delfina rzecznego w Brazylii o nazwie „Araguaian boto”. To pierwsze takie odkrycie od prawie stu lat. Genetycznie różni się on od delfinów, które żyły 2 miliony lat temu. Zwierzęta żyją w rzece Araguaia, która nie jest dopływem Amazonki. Delfiny z Amazonki i Araguaia mają wspólnego przodka, ale się różnią.

 

 

 Nowy gatunek, nazwany Inia araguaiaensis, stał się piątym znanym delfinem rzecznym. Należy on do najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt. Ostatnim opisanym gatunkiem rzecznym delfina był chiński Baiji i miało to miejsce w 1918 roku. Te chińskie zwierzęta wyginęły całkowicie około 2006 roku, więc stosunkowo niedawno. Wszystkie trzy z czterech wcześniej poznanych gatunków zagrożone są wyginięciem, ostrzega Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody.

 

 

 Naukowcy magazynu PLOS ONE szacują, że w rzece Araguaia żyje około 1000 delfinów rzecznych. Sugerują oni, że zwierzę powinno być wymienione jako „wrażliwe i zagrożone ze względu na rozdrobnienie rozwoju oraz budowę zapór wodnych”. Zwierzęta różnią się na tyle genetycznie od swych kuzynów z Amazonki oraz z rzek Beni i Mamoré w Boliwii, że reprezentują różne gatunki i nie mogą się krzyżować. Wykazały to pierwsze badania. Nowy gatunek nie odbiega wyglądem zewnętrznym od południowoamerykańskich delfinów, ale posiada lepiej rozwinięty mózg.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image