W Azerbejdżanie drapieżne meduzy wyjadły populację szprota

Kategorie: 

W Azerbejdżanie zniknęły z półek świeże szproty, donosi MIR 24 TV. Koszt wędzonej ryby w Baku wzrósł dwukrotnie. Biolodzy twierdzą że winowajcami są drapieżne meduzy.

 

 

 

 


Rybak Jumshud Mammadov wrócił z porannego połowu. Dziś w sieci złapał tylko duże karpie. Połów niby bogaty, ale nie dla wielbicieli innych gatunków. Wielu kupujących interesują świeże szproty, a zamiast tych, sprzedaje się jedynie wędzone.

 

 


„W ciągu ostatnich trzech miesięcy zaczęło brakować świeżych szprotów. I nawet jeśli złowi się w sieci, można policzyć je na palcach”- powiedział rybak.

 

 


Ze względu na niedobór świeżych ryb wzrosła cena tych wędzonych. Jeśli wcześniej kosztowały one dwa dolary za kilogram, obecnie około pięciu.

 

 


„Dziś rano przyszedłem na targ w nadziei, że znajdę świeże szproty, ale niestety. Oferują bardzo różne ryby, ale nie maja one tyle witamin i minerałów, co szproty. Bardzo ciekawe, gdzie się podział szprot?!" – pyta Nadir Gashimov, mieszkaniec Baku.

 

 


Rybacy mówią, że szprot odpłynął gdzie indziej. Ale w rzeczywistości pożerają go drapieżne meduzy - Mnemiopsis. Przyczepiają się one do dna statków i przypływają od Wołgi do Morza Kaspijskiego.

 

 


Zazwyczaj tych meduz jest mało. Dotychczas ich populacja nie miała wpływu na ilości szprota, ale w tym roku pojawiło się wyjątkowo dużo Mnemiopsis. Są one niebezpieczne również dla ludzi. Zjeść nie zjedzą, ale mogą oparzyć.

 

 


Teraz oczywiście nie jest sezon na plażowanie, ale ekolodzy i przyrodnicy uważają, że walkę z meduzami powinno zacząć się już teraz. Będą one niszczone ultradźwiękami. Metoda ta na pewno nie zaszkodzi rybom. Populacja szprota w tym regionie ma być odtworzona w przeciągu roku.


Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image