W Arktyce znaleziono ślady starożytnych psów rasowych

Kategorie: 

W Arktyce znaleziono najstarsze rasowe psy. Na wyspach na Oceanie Arktycznym 8 tys. lat temu ludzie byli zaangażowani w chów psów i wyhodowali rasę zbliżoną do nowoczesnych standardów husky syberyjskich.

 

 Archeolodzy z Instytutu Historii Kultury Materialnej Ras i innych rosyjskich instytutów naukowych pracowali na Wyspach Nowosyberyjskich, położonych między Morze Łaptiewów i Morzem Wschodnio-Syberyjskim, a w szczególności na przystanku lądowym dla myśliwych na Wyspa Żochowa. To miejsce jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ stanowisk archeologicznych świata oraz najstarszym śladem obecności człowieka w wysokich szerokościach geograficznych.

 Na tym terytorium, psy były nie tylko udomowione, ale także brały udział w zaprzęgach husky syberyjskich. Waga ich ciał dochodziła do 25 kg. Ponadto, psy z Wyspa Żochowa umierały dość wcześnie, osiągając dojrzałość, ale tylko nieliczne dożywały późnej starości, o czym świadczą czaszki tych zwierząt z mocno zużytym uzębieniem. Wynika z tego, że ludzie bardzo troszczyli się o starzejące się zwierzęta.

 Znalezione podczas wykopalisk sanki świadczą o tym, że pies był używany do poruszania się. Większe osobniki wykorzystywano najczęściej do polowań na przykład na niedźwiedzie.

 Szczątki znalezione podczas wykopalisk pozwolili również odtworzyć roczny cykl ludzi, którzy żyli w tych miejscach 8 tys. lat temu. Ówczesne Wyspy Syberyjskie były częścią ziemi i na wybrzeżu lokalizowano stałe obozy, w których, według różnych szacunków naukowców, mieszkało od 25 do 50 osób.

 Praktykowano łowy na renifery i niedźwiedzie polarne. Sezon polowań na te pierwsze trwał cały rok, a na niedźwiedzia polowano głównie zimą. Najwyraźniej starożytni ludzie Północy doskonali również umiejętności polowania na niedźwiedzie brunatne, żyjące niegdyś w tundrze i tajdze. Na niedźwiedzia polowano w celu pozyskania żywności.

 „Nigdzie na świecie nie ma tak masowych śladów zjadania niedźwiedzi polarnych. Nigdzie w takich ilościach nie zostały one znalezione” – tłumaczą archeolodzy.

 Na wykopaliskach na Wyspie Żochowa naukowcy zidentyfikowali pochówki co najmniej pięciu ludzi, w tym czterech mężczyzn i jednej kobiety. Niektórzyz nich są bliskimi krewnymi. Badania genetyczne wykazały, że należą do grupy, która miała zachodnio - euroazjatyckie pochodzenie i być może ich przodkowie pochodzili z północy Syberii Zachodniej lub Uralu.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image