W Andach Ekwadoru odkryto żabę zmieniającą kształty

Kategorie: 

Naukowcy odkryli w Ekwadorze żabę, która może szybko zmienić strukturę skóry od gładkiej do kolczastej. Nazwano ją „punk rocker".

 

 

 Katherine i Tim Krynak, małżeństwo naukowców, którzy pracują w Universidad Indoamerica and Tropil Herping, znaleźli żabę, spacerując w nocy we mgle po lesie w lipcu 2009 roku. Ich odkrycie opublikowano w Zoological Journal of the Linnean Society.

 Żaba „punk rocker”, którą naukowo nazwano Pristimantis mutabilis, jest w stanie się „kształtować” poprzez zmianę struktury skóry w ciągu kilku minut. Może posiadać całkowicie gładką skórę, aby chwile później na całym ciele posiadać kolce w zależności od charakteru otoczenia. Państwo Krynak uważają, że jest to jedyny płaz, który posiada takie zdolności.

 Kiedy Krynak podniósł żabę, ta uzbroiła się w kolce, ale następnego dnia rano, kiedy obserwował ją w pojemniku wypełnionym mchem, jej skóra była zupełnie gładka. Naukowiec myślał przez chwilę nawet, że przyniósł do domu nie tą żabę, co trzeba.

 „Umieściłem żabę z powrotem w filiżance i dodałem tam trochę mchu. Kolce wróciły ... po prostu nie mogliśmy w to uwierzyć . Nasza żaba zmieniła strukturę skóry. Kiedy znowu daliśmy jej spokój, jej skóra stała się zupełnie gładka”.

 Katherine Krynak tłumaczy, że żaba korzysta ze zmiany kształtu w celach obronnych.

 „Kolce i zabarwienie pozwalają się jej wtapiać w omszałe siedlisko, ale czy ta tekstura naprawdę pomaga im uniknąć drapieżników, musi jeszcze to przebadać”.

 „Punk rocker” nie jest zmutowanym gatunkiem żab, choć inni badacze, współpracujący z małżeństwem Krynak, odkryli w 2009 roku inną żabę Pristimantis Sobetes, która posiada rzekomo zbliżone zdolności. Naukowcy starają się teraz opowiedzieć na pytanie, ile żab może być błędnie sklasyfikowanych. Istnieje bowiem ponad 470 znanych gatunków w rodzaju Pristimantis, ale możliwe jest, że niektóre z nich odkryto dwa razy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image