Uwaga - żółwie są nosicielami salmonelli!

Kategorie: 

Małe żółwie w szkołach, domach i innych miejscach są atrakcyjne w hodowli dla ludzi, którzy są uczuleni na koty i psy. Od dawna wiadomo jednak, że zwierzęta te są częstym źródłem zakażenia salmonellą. Najnowsze badania, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, wykazały, że coraz większa liczba ognisk salmonellozy w kraju związana jest bezpośrednio z małymi żółwiami.

 

 


Sprzedaż żółwi, których średnica skorupy wynosi mniej niż 10 cm, została zakazana w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych ze względu na fakt, że gady te są zidentyfikowanymi nosicielami salmonelli.

 W ostatnim raporcie opublikowanym przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zapisano, iż „pomimo zakazu sprzedaży i znanych zagrożeń, ogniska salmonellozy związane z małymi żółwiami, zwiększają się corocznie począwszy od 2006 r.”

 „Wszystkie żółwie – zdrowe i chore, duże i małe - mogą być nosicielami salmonelli" - powiedziała dr Maroya Walters, główna autorka badania, epidemiolog z CDC w Atlancie. „A ponieważ małe dzieci mają mniej rozwinięty układ odpornościowy, a także coraz częściej naruszają podstawowe zasady higieny (na przykład biorąc palce do ust), żółwie o dowolnej wielkości nie nadają się do roli zwierząt dla rodzin z dziećmi w wieku poniżej pięciu lat oraz także dla szkół i organizacji, które powołano do życia dla dzieci w wieku przedszkolnym."

 Salmonella jest częścią normalnej mikroflory jelitowej żółwi, a nie sposób odróżnić zdrowego od zainfekowanego osobnika. Bakterie te występują w ich odchodach i na powierzchni wody, gdzie pływają zwierzęta. Źródła infekcji znajdują się w akwariach i na pewno mamy do czynienia z nimi, gdy bierzemy zwierzęta do rąk.

 W 2006 roku odnotowano epidemię salmonelli, spowodowaną przez kontakt z małymi żółwiami. Od 2006 do 2011 roku rejestrowano i badano cztery takie zdarzenia. W sumie stwierdzono 394 przypadki salmonellozy, w tym jeden śmiertelny (jednomiesięczny noworodek).

 Podstawą sporządzenia raportu było badania prowadzone przez ekspertów CDC w latach 2011 – 2014. W przedmiotowym okresie odnotowano osiem przypadków związanych z małymi żółwiami. W sumie w badaniu wzięło udział 473 ludzi, zakażonych salmonellą w 41 stanach.

 U dzieci poniżej 18 roku salmonellę stwierdzono u 74% chorych, 55% pacjentów było w wieku poniżej 5 lat, a 23% pacjentów było w wieku poniżej jednego roku. 28% pacjentów było hospitalizowanych, resztę wymagało leczenia ambulatoryjnego. Wszyscy pacjenci (lub ich rodzice) byli ankietowani i wskazali, że w przeddzień choroby dzieci miały kontakt z żywymi żółwiami.

 W podgrupie pacjentów prawie dwie trzecie uczestników miało bezpośredni kontakt z żółwiami lub jego siedliskami na tydzień przed wystąpieniem objawów choroby (jedną trzecią z tej podgrupy stanowiły dzieci, z których połowa była w wieku poniżej pięciu lat).

 Respondenci mówili, że gady w domu są czasem przetrzymywane w wannie lub w zlewie np. podczas czyszczenia terrarium. Jedno dziecko zaraziło się od butelki, która była myta w umywalce, gdzie kąpano żółwia.

 Ograniczeniem przy badaniu jest możliwość śledzenia punktów sprzedaży żółwi. Niektóre stworzenia zostały nabyte nielegalnie na bazarach lub w innych miejscach.

 Raport ma przede wszystkim na celu informowanie rodziców i opiekunów dzieci przed używaniem żółwi jako zwierząt domowych, zwłaszcza w rodzinach z małymi dziećmi. Istnieje też potrzeba stosowania bardzo starannej higieny osobistej po kontaktach z tymi zwierzętami.

 „Rodziny, które nadal ignorują zakaz zakupu żółwi i trzymają je w domu, powinny unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami (nie należy brać ich na ręce) i nie można pozwalać żółwiom na swobodne poruszanie się po domu. Nie należy myć gadów w wannach i umywalkach, z których korzystają ludzie. Nie wolno wylewać tam odchodów tych zwierząt!”- mówi jedna z autorek raportu, dr Elizabeth Barnett.

 "Ponadto, rodzice powinni zachować czujność, jeśli ich dziecko ma do czynienia z żółwiami na przykład w instytucjach publicznych dla dzieci (takich jak zoo, sala edukacyjna w przedszkolu lub plac zabaw z kącikiem dla zwierząt). Jeśli rodzice dowiedzieli się, że w szkole lub przedszkolu, do którego uczęszcza ich dziecko, jest akwarium lub terrarium z żółwiem, muszą informować dyrekcję lub administrację o zagrożeniach, ponieważ urzędnicy mogą nie być świadomi niebezpieczeństw” - podsumowuje dr Barnett.

 Źródło: Medscape.com
 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image