U właścicieli kotów stwierdzono zwiększone ryzyko zachorowania na jaskrę

Kategorie: 

Jak wynika z ostatnich badań, miłośnicy kotów są bardziej podatni na jaskrę, a właściciele psów, przeciwnie, są zabezpieczeni przed tą chorobą.

 

 

 Naukowcy z University of California stwierdzili, że u osób z rozpoznaniem „jaskry” występuje znacznie podwyższony poziom immunoglobuliny E. Białko to jest produkowane w organizmie przy okazji kontaktu z kotami i karaluchami. Jego poziom jest znacznie podwyższony u ludzi, cierpiących na astmę i katar sienny.

 Naukowcy przeanalizowali dane, badając 1678 osób w wieku od 50 do 70 lat, donosi Meddaily. Każdy wolontariusz był testowany na alergię na roztocza, koty, psy, karaluchy i gryzonie. 5% uczestników testu cierpiało na jaskrę. Spośród nich, 14,3% reagowało wzrostem poziomu immunoglobuliny E przy kontakcie z kotami i 19,1% - z karaluchami. Podobne reakcje zaobserwowano jedynie u 10 % osób, nie cierpiących na tę dolegliwość.

 Poziom immunoglobuliny E przy psach zwiększał się o 6% u osób, chorujących na jaskrę i 9% u ludzi, nie posiadających psów. Eksperci sugerują, że psy spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu. Może dlatego kontakt z nimi nie jest bezpieczniejszy dla kondycji wzroku. Tak więc, jak widać, układ odpornościowy może być zaangażowany w rozwój jaskry.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image