U potomstwa morskich żółwi przestały pojawiać się samce

Kategorie: 

Wśród żółwi morskich niebezpiecznie rośnie odsetek samic, podaje czasopismo naukowe PLOS ONE. I tak, u członków gatunku żółwia zielonego (Chelonia mydas), urodzonych na plażach San Diego Bay na 1 samca przypada do 2,83 samic.

 

 Amerykańscy biolodzy opracowali nową metodę określania płci żółwi morskich. Wówczas okazało się, że samców rodzi się obecnie znacznie mniej. Stwarza to zagrożenie dla dalszego istnienia wielu gatunków, ostrzegają naukowcy.

 U żółwi morskich płeć zależy od temperatury, w której zarodek rozwija się w jaju. Im wyższa jest temperatura, tym większe jest prawdopodobieństwo, że urodzi się samiczka. Mechanizm ten działa u większość żółwi i krokodyli, a także niektórych jaszczurek.

 „Istnieje hipoteza, że takie właściwości mogły mieć też dinozaury i ich wyginięcie związane jest z faktem, że z powodu zmian klimatycznych, wykluły się młode tylko jednej płci. To jest bardzo prawdopodobne, że taki los zagraża teraz żółwiom morskim. Sytuację mogą poprawić zmiany zachowania żółwi, na przykład, składanie jaja wcześniej, unikając najgorętszych pór roku”.

 Określenie płci młodego żółwia  według zewnętrznego wyglądu nie jest możliwe. Wcześniej znane były dwa sposoby: laparoskopowe badanie gruczołów płciowych, oraz pomiar stężenia testosteronu we krwi. Jednak, laparoskopia jest zabiegiem chirurgicznym, któremu nie chcą niepotrzebnie poddawać i tak już rzadkich zwierzęt, a do jej wykonania wymaga się obecność bardzo wykwalifikowanych pracowników. Oznaczanie testosteronu odbywa się na podstawie złożonych i niedostępnych w wielu laboratoriach analiz metodą radioimmunologiczną.

 Grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych zaproponowała nową metodę określania płci - test immunoenzymatyczny. Do jego wykonania wymagane jest tylko podjęcia próbki krwi u młodych żółwi. Nie potrzeba drogiego sprzętu i substancji promieniotwórczych, a wynik będzie gotowy w ciągu kilku dni. Innowacyjną metodę stosowano równolegle z laparoskopią i badaniem radioimmunologicznym. Efekt był taki, że otrzymano takie same wyniki.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image