Tygrysy amurskie uciekają z Rosji do Chin - w ślad za Kuźmą przejście graniczne przekroczył Ústín

Kategorie: 

Tygrys amurski Ustin, w czerwcu uwolniony z hodowli w Żydowskim Regionie Autonomicznym, uciekł do Chin. Przez ostatnie dni przebywał na Dużej Wyspie Usuryjskiej. Wcześniej granicę rosyjsko-chińską przekroczył tygrys amurski Kuźma, ale jego „dziewczynie" Ilonie to się nie udało - została przechwycona pięć kilometrów przed granicą z Chinami, pisze NEWSru.

 

 Wszystkich zwierząt było pięć. Osłabione tygryski, którym nadano imiona Kuźma, Ustin, Boria oraz Ilona i Swetlaja znaleziono w tajdze dalekowschodniej jakieś dwa lata temu. Trzy z nich - Kuźmę, Borię i Ilonę  na wolność wypuścił osobiście prezydent Rosji Władimir Putin. Zwierzęta mają specjalne obroże, pozwalające śledzić je poprzez satelitę. Co do Ustina, Wiktor Serdiuk, przyrodnik zaangażowany w projekt, powiedział:

 „On może jeszcze do nas wrócić. Według naszych danych, Ustin nadal penetruje terytorium w poszukiwaniu miejsc o dogodnych warunkach do życia i jedzenia. Tygrys nadal porusza się wzdłuż brzegu z dala od Rosji. Ale on w każdej chwili może podjąć decyzję o przeprawie przez rzekę.”

 Jak donosi agencja, Ustin pojawił się w Chinach wieczorem 11 listopada br. Teraz, zgodnie z odczytem, amurski tygrys znajduje się sześć kilometrów od granicy. Sierdiuk dodał także, że obecnie kontrola zwierząt odbywa się we współpracy z chińskimi kolegami, którzy będą „donosić o przygodach drapieżników”.

 Kuźma, kontynuował Sierdiuk, jest nadal w Chinach i nie ma zamiaru opuszczać tego terytorium. Tygrys czuje się tam komfortowo. Niedawno chińscy strażnicy znaleźli szczątki dzika, którego zjadł Kuźma.

 Ponadto tygrys jest podejrzewany o zrujnowanie kurnika we wsi Taipinggou. Poinformowano, że zwierzę porwało co najmniej pięć kurczaków. Po przybyciu na miejsce stwierdzono uszkodzone ogrodzenie kurnika, plamy krwi, puch po drobiu i liczne ślady bytności dużego zwierzęcia.

 Jednakże brak jest wiarygodnych dowodów, że to był Kuźma. Atak nastąpił 11 października br. Dwa dni wcześniej, rosyjscy ekolodzy wyrazili nadzieję, że ich chińscy odpowiednicy zadbają o Kuźmę.

 W Chinach zagrożenie, wpisanego w Czerwoną Księgę tygrysa amurskiego, jest wyższe niż w Rosji. Po pierwsze, są one ofiarami polowań kłusowników, ponieważ zwierzę cenione jest w tradycyjnej medycynie chińskiej. Po drugie, miejscowi rolnicy mogą legalnie ustrzelić drapieżnika, zagrażającego zwierzętom gospodarskim.

 W obwodzie primorskim i chabarowskim na terytorium Federacji Rosyjskiej żyje obecnie około 500 sztuk tygrysa amurskiego. Te rzadkie zwierzęta żyją także w północno - wschodnich Chinach i Korei Północnej.

 Władimir Putin od dawna słynie ze swej miłości do tygrysów. Ostatnio w programie „Dobranoc, dzieci!", emitowanym przez rosyjska telewizję, pojawiła się sprezentowana przez prezydenta nowa maskotka - tygrysek amurski Mruczek.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image