Szokujące fakty na temat krewetek – nie będziesz mógł ich jeść

Kategorie: 

Pyszne krewetki są jednym z naszych najlepszych przysmaków spośród wszystkich owoców morza. Dlaczego z nich lepiej zrezygnować, choć w naszych sklepach spożywczych z łatwością znajdziemy opakowania wypełnione mrożonymi krewetkami? Za kulisami istnieją procesy, o których mało kto wie. O tajemnicy hodowli krewetek pisze Fithaker.

 

 

 Dawniej większość krewetek łapano w morzach i oceanach, a informacja taka jest dziś dalej serwowana w reklamach. Obecnie krewetki hodowane są w przybrzeżnych zbiornikach, gdzie spływają ścieki i inne zanieczyszczenia.

 W krewetkach kumulują się różne substancje chemiczne, w tym mocznik, superfosfaty, a nawet olej napędowy. Traktowane są one pestycydami, antybiotykami (z których niektóre są zakazane w krajach rozwiniętych), przynętami dla ryb na bazie chloru, tripolifosforanu sodu i sody kaustycznej.

 Farmy krewetkowe są już obecnie bardzo zniszczone przez to, że należy zapewnić ciągłość dostaw towaru do naszych supermarketów. Około 38% lasów namorzynowych na świecie jest trwałe uszkodzone.

 Namorzyny natychmiast po zakończeniu produkcji nie są odtwarzane, a przekształcane w nieużytki. Według badań na Uniwersytecie w Yale, hodowla krewetki przemysłowej dokonała w niektórych obszarach Bangladeszu ogromną destrukcję. Pewne obszary nie nadają się tam do życia dla ludzi. Wprowadzenie słonawej akwakultury spowodowało tam erozję gleby i kryzys środowiska w regionie.

 „W celu uzyskania 1 kg krewetek, trzeba wyciąć 5 km² namorzyny. Obszar ten jest zazwyczaj wyczerpywany w ciągu dziesięciu lat i nieprzydatny do użycia przez następne czterdzieści. Nawet tradycyjne wylesienie nie jest tak groźne w odniesieniu do gospodarstwa krewetek” – powiedział Stephen Messenger.

 Łowienie dzikich krewetek w krystalicznie czystych wodach mórz i oceanów jest dobre dla zdrowia, ale to z kolei koszmar dla środowiska.

 Podczas łapania każdego kilograma krewetek, trawlery z głębin zgarniają od 2 do 20 kilogramów niepotrzebnych połowów, przypadkowo pochwyconych w siatki. Proces ten jest porównywalny do działania spychacza na obszarze lasu, który łamie drzewa i niszczy wszystkie zwierzęta, które wśród nich żyją. Tak więc przyłów obejmuje rekiny, płaszczki, rozgwiazdy, żółwie morskie i inne. 2% globalnego połowu ryb jest po prostu wyrzucone za burtę.

 W odniesieniu do zagrożeń dla zdrowia, większość krewetek nie jest testowane według norm, obowiązujących w poszczególnych państwach. Gdy naukowcy badali importowane, gotowe do jedzenia krewetki, znaleźli jakieś 162 gatunki bakterii, które były odporne na dziesięć różnych antybiotyków.

 Jedyny bezpieczny sposób konsumpcji krewetek dzisiaj, to łowienie ich na własną rękę, a jeszcze lepiej – po prostu zaniechać ich jedzenia. W niedalekiej przyszłości standardy produkcyjne nie zmienią się znacząco, a kupując krewetki utrwalamy tylko ten okropny system. Jest mało prawdopodobne, że produkcja będzie się zmienić, jeśli popyt pozostanie na obecnym poziomie.

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Komentarze

Portret użytkownika asp

każdy wie jak się robi

każdy wie jak się robi parówki i kebaba, a i tak wszyscy żreją, więc bez przesady

0
0
Portret użytkownika Kulinarny Park

Dzięki wielu materiałom na

Dzięki wielu materiałom na temat produkcji parówek i kebabów oraz afer z tym związanych wiele osób tak jak np ja (choć byłem tego świadomy wcześniej) - nie tyka kebabów i parówek oraz wszeliej maści pasztetów i tego typu pseudo smakołyków. Co do krewetek to też wiedziałem o ich hodowlach i o tym, że są faszerowane przedziwnymi paszami niczym kurczaki i nie na darmo zastanwaiało mnie to jak możeliwe jest to że cena hurtowa ciągle maleje i czasem za 30 zł można kupić 1 dobrych dużych krewetek, ale nie wiedziałem że problem wygląda jak w powyższym materiale. Sam do tego nieżle się przyczyniam bo i zjadam duże tych robaczków i dużo polecam dalej. 

Może i są osoby które zdają sobie sprawę z tego jak dziś produkuje sie zywność i na jaką skalę oszykuje sie ludzi i jaki to niekorzystny wpływ ma na nasze zdrowie i środowisko i mino to zajadają sie tymi świństawami ale nie oszukujmy sie że coraz więcej ludzi zastanawia się nad tym co robi i nie jest na tyle lekko myślna i przeciwdziała tym procederom przynajmniej nie kupując takich wynalazków lub mocno ogranicza spozywanie ich. To tyczy sie nie tylko kebabów, parówek i krewetek ale wielu wielu innchy produktów. Jest to trudna sytuacja bo dziś trudno mówić o ekologiczych plantacjach sąsiadujących z takimi terenami jak w powyższym maretiare ale nie nazywajmy tego przesadą. Warto robić takie materiały i rozprzestrzeniać je o ile faktyczne są prawdziwe. Jeżeli nawet 10 % ludzi pokieruje się rozsądkiem to już bedzie o 10 % lepiej. No, a reszta trudno niech pochłania wszystko jak leci. Gadając bzdurne słowa typu i tak na coś trzeba umrzeć lub i tak z tym nic nie zrobimy itp nieopowiedzialne i głupkowate teksty. Tu chodzi o nasze zdrowie i o naszą planetą. Wstydził bym pierdyknąć takie podsumowane jak ktoś powyżej po zapoznaniu się z tym mareriałem lepiej już nic nie mówić. Nic nie wiem, wszystko mam w dupie ale się wypowiem - brawo. Wiem że większość tego typu materiałów ma na celu promocję czegoś lub zdobywanie kontaków i odwiedzin stron i czesto sprawa jest przebarwiona ale warto się czesto zastanowić i sprawdzić temat. 

Pozdrawiam

 

 

0
0

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image