Na świecie gwałtownie spada populacja trzmieli i pszczół

Matthias Fuerst  z University of London mówi, że liczba trzmieli i pszczół spada gwałtownie na całym świecie. Przyczyną mogą być wirusy i grzyby. To kolejny naukowiec, który próbuje zwrócić uwagę na poważny problem, donosi Gismeteo.

 

 

 Fuerst i jego koledzy od kilku lat prowadzą badania nad pszczołami. Naukowcy próbują dowiedzieć się, dlaczego ich liczba maleje, szczególnie w ostatnich dwóch latach.

 

 Badacze odwiedzili 26 regionów Wielkiej Brytanii. Połapali pszczoły i trzmiele w celu przeprowadzenia ekspertyz pod kątem obecności grzybów, roztoczy i chorób.

 

 Okazało się, że większość owadów zmaga się z pasożytem Nosema ceranae. Atakują je także toksyczne grzyby, co prowadzi do odkształcenia skrzydeł i innych problemów związanych z kondycją tych stworzeń.

 

 Wszystkie owady mają zarażać się rzekomo od dziko żyjących trzmieli. Ponadto przeprowadzono eksperyment. Naukowcy dodali zarodniki grzybów i wirusy do słodkiego nektaru, którym karmią się dzikie pszczoły. Stwierdzono, że w związku z tym średnia długość ich życia skróciła się o sześć dni.
 

Twoja ocena: Nic Ocena: 5 (1 vote)