Ślina łosi i reniferów neutralizuje trucizny

Kategorie: 

Wiele zwierząt z różnych powodów zjada trujące rośliny. W trakcie ewolucji w przyrodzie pojawiły się liczne pomysłowe sposoby neutralizacji toksycznych roślin i toksyn pochodzenia grzybowego.

 

 Na przykład w ślinie pawianów znajduje się substancja, która neutralizuje taniny (grupy związków fenolowych pochodzenia roślinnego), przedostające się do organizmu. Szczurom pustynnym w unieszkodliwianiu toksyn pomagają bakterie jelitowe. Niektóre owady poszły znacznie dalej i nauczyły się wyłączać system ochrony roślin, uwalniając się od toksyn bakterii symbiotycznych.

 

 Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Cambridge University wykazały, że łosie (Alces alces) i renifery (Rangifer tarandus) posiadają system wytwarzania substancji, neutralizujący toksyny. Ułatwia to ich własna ślina.

 

 Łosie i karibu to duże zwierzęta roślinożerne, które wymagają ogromnych ilości paszy do utrzymania witalności. Niektóre rośliny w toku ewolucji nauczyły się bronić przed bezlitosną eksterminacją.

 

 I tak na przykład kostrzewa czerwona (Festuca rubra L.) tworzy trwały sojusz z endofitami – pasożytniczym gatunkiem grzybów Euchloe festucae. Współpraca taka nazywana jest mutualizmem, gdy istnienie każdego partnera jest niemożliwe bez obecności drugiego.

 

 W Szwecji kostrzewa czerwona stanowi jedno z głównych źródeł pożywienia łosi i jeleni. Ale jest jeden problem – do ochrony roślin przed roślinożercami grzyby wytwarzają sporysz, zawierający alkaloidy.

 

 Dr Andrew Tanentsap wraz grupą badaczy postanowili sprawdzić, czy ślina ma wpływ na grzyby. Aby to zrobić, zebrali próbki śliny od łosi i jeleni. Potem potraktowali nią wyżej wymienioną kostrzewę czerwoną. Podobna symulację przeprowadzono z użyciem czystej wody.

 

 Zaobserwowano, że łosie liżą trawę przed jedzeniem, co prawdopodobnie neutralizuje toksyny, wytwarzane przez grzyby. Według wyników opublikowanych w czasopiśmie Biology Letters, ślina zwierząt spowalnia wzrost endofitów i zmniejsza produkcję toksyn o 40 - 70%.

 

 Przeciwgrzybowe działanie śliny ssaków znane jest od dawna, ale spadek produkcji toksyn endofitów wykazano po raz pierwszy. Oznacza to, że przetwarzanie żywności przez dziko żyjące przeżuwacze niszczy ścieżkę sygnalizacyjną roślin i grzybów, a to może być traktowane, jako poważny sukces ewolucyjny.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image