Ślimaki jabłkowe zagrażają polom ryżowym w Murcji

Kategorie: 

Ślimaki jabłkowe zagrażają polom ryżowym w Murcji. Agronomowie obawiają się inwazji tych mięczaków, migrujących z delty rzeki Ebro w region Calasparra z powodu m. in. systemu nawadniania i odwadniania kanałów, pisze La Verdad.

 

 Kilka dni temu zdecydowano się na wprowadzenie specjalnych środków bezpieczeństwa i kontroli, aby szkodnik nie dostały się na pola ryżowe. Fakt, że kombajny, biorące udział w zbiorach ryżu w delcie rzeki Ebro, pracują następnie w sąsiednich regionach, w tym Calasparra, a zatem są potencjalnymi nosicielami zagrożenia.

 Ślimaki jabłkowe (Ampularia, Apfelschnecken, Los ampuláridos) to mięczaki wodne, pochodzące z Ameryki Łacińskiej. Są one używane przez akwarystów, ponieważ bardzo dobrze czyszczą ściany i dno szklanych zbiorników. Jedynym problemem jest to, że są bardzo żarłoczne i płodne, a do tego świetnie zaadoptowały się w hiszpańskich akwenach. Duży osobnik może osiągnąć wielkość ludzkiej dłoni. Stworzenia te nie są wybredne. Z godnym pozazdroszczenia węchem odnajdują wszystkie okruchy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które nie zostały zjedzone przez ryby.  Uwolnione ślimaki z łatwością są w stanie zniszczyć pola ryżowe i spowodować poważne szkody w ekosystemie jako całości.

 Zaniepokojeni farmerzy, rolnicy przy wsparciu lokalnych władz powołali specjalne punkty kontrolne, które dokładnie sprawdzają każdy kombajn i maszynę, pracującą we wschodnich prowincjach. Przygotowano też specjalne preparaty czyszczące, którymi myje się sprzęt używany przy zbiorach. Ścisłemu monitorowaniu poddano systemy nawadniania i odwadniania, a nawet wody rzeki Segura. Dzięki jasnożółtemu ubarwieniu i dużej wielkości ślimak jest łatwo wykrywalny. Również z odnajdywaniem  jaj, mających różowy kolor, nie ma problemu. Najważniejsze, aby zdążyć na czas!


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image