Siedliska bociana czarnego w Rosji

Kategorie: 

W Rezerwacie Tomskim, w pobliżu granicy z Obwodem Nowosybirskim, w niedostępnym i odległym miejscu znaleziono kolejne miejsce gniazdowania bociana czarnego, donosi służba prasowa Departamentu Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska.

 

 Kilkanaście dni temu 12 września br. podczas planowanego objazdu terenu na granicy regionu tomskiego i nowosybirskiego, myśliwy Siergiej Skrubs nagrał telefonem pisklę bociana czarnego.

 „Stający pisklak (dziób i nogi są nadal brudno żółte, a nie czerwony, jak u dorosłego ptaka) siedział pod dużą sosną, na której znajdowało się gniazdo dużego osobnika, prawdopodobnie gniazdo, gdzie on się wychował. Mężczyzna podszedł na odległość zaledwie 40 metrów, kiedy ptak wzbił się do lotu i usiadł na tej samej sośnie "- napisano w oświadczeniu.

 Od 2006 roku jest to trzecie odkrycie gniazd bocianów czarnych w tych okolicach. Poprzednie z trzema pisklętami znaleziono w czerwcu 2012 roku. Według znanego ornitologa Witalij Rjabitsewa, który stworzył najbardziej aktualną mapę rozmieszczenia tych ptaków na Syberii, bociany czarne dość licznymi grupami mają tendencję do gnieżdżenia się w tych regionach Rosji. Możliwe jest też, że w tym przypadku mamy do czynienia tylko z lokalną grupą bocianów czarnych, które żyją w odległych lasach, otaczających bagno Taganka oraz przylegające bogate w paszę tereny zalewowe rzeki Tagan.

 Bocian czarny jest jednym z najrzadszych ptaków na świecie. Pomimo szerokiego zakresu siedlisk, ilość tych stworzeń, nadal jest bardzo niska. W Rosji istnieją trzy regiony o stosunkowo dużej liczbie czarnych bocianów – Obwód Kaliningradzki, Kaukaz i Primorje. W pozostałej częściach kraju siedliska bocianów są przypadkowe i rzadkie. Ogółem w Rosji gnieździ się od 2300 do 2500 par. Według niektórych szacunków, liczba bocianów ciągle spada, według innych – utrzymuje się na stałym poziomie.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image