Sąd USA nadał kilku szympansom prawa człowieka

Kategorie: 

Amerykański sąd po raz pierwszy w historii przyznał, że szympansy mają wiele praw, które wcześniej były wyłącznymi przywilejami człowieka. W taki sposób, dwóm naczelnym Leo i Herkules, żyjącym w laboratorium doświadczalnym, zagwarantowano prawo do wolności osobistej, pisze Science.

 

 

 Sąd w Nowym Jorku przyznał prawa dwóm szympansom, trzymanym w niewoli. Leo i Herkules żyją w laboratorium Uniwersytetu Stony Brook na Long Island i są stale zaangażowane w różne badania medyczne i biologiczne.

 Wniosek, że Leo i Herkules potrzebują wolności, został złożony w marcu przez Stephen Wise z Nonhuman Rights Project. Pierwsza rozprawa sądowa w tej sprawie została zakończona na korzyść małp. Wise i jego współpracownicy zabiegają o to, aby dwa szympansy zostały przeniesione do rezerwatu w stanie Floryda, gdzie są optymalne warunki dla ich pobytu.

 Obrońcy twierdzą, że małpy naczelne posiadają wysoką inteligencję i świadomość, jako jednostki. Przeżywają złożone emocje i zasługują na podstawowe prawa, w tym prawa do wolności od nieludzkiego traktowania.

 Zgodnie z decyzją sędziego Jeff Barbara, Uniwersytet Stony Brook powinien uzasadnić, dlaczego Leo i Herkules powinny być trzymane w zamknięciu. Jeśli nie zostanie to uczynione, szympansy zostaną uwolnione. Kolejną rozprawę w tej sprawie zaplanowano na 06 maja br.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image