Ryś iberyjski pojawił się na świecie ponad pół miliona lat wcześniej niż dotychczas sądzono

Kategorie: 

Zamieszkujący w Hiszpanii ryś iberyjski jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków ssaków na świecie. Jego populacja składa się z zaledwie kilkaset sztuk. Paleontolodzy ustalili ostatnio, że pomimo małej liczebności, jest to bardzo stara forma, której historia sięga co najmniej 1,6 mln lat.

 

 

 Skamieniałości, należące bez wątpienia do rysia iberyjskiego (Lynx pardinus), odkrył w 2003 roku hiszpański uczony Manel Llenas podczas wykopalisk w jaskini Avenc Marcel, znajdującej się w górach Garraf w pobliżu Barcelony. Jak wykazano niedawno, zakończono właśnie datowanie znaleziska. Wiek skamieniałości oszacowano na 1,6 mln lat. Ryś iberyjski jest wiec 0,5 mln lat starszy niż wcześniej sądzono. Do tej pory naukowcy uważali, że gatunek ten pojawił się około 1-1,1 mln lat temu.

 Wraz z czaszką rysia w jaskini znaleziono kopalne kości innych zwierząt plejstoceńskich tj. konie, kozy, jelenie, mamuty, lisy i wilki. Warto zauważyć, że wcześniejsza wersja rysia była większa od współczesnego odpowiednika o 10 – 20 cm i cięższa o co najmniej 10 kg. Jego ciało pokrywały długie, gęste włosy, a to sprawiało, że łatwiej znosił on chłód i zimno okresu lodowcowego.

 „Stwierdzamy, że jest to wczesny przedstawiciel rysia pirenejskiego. Potwierdzają to badania molekularne, dzięki którym odtworzyliśmy wygląd kotów Półwyspu Iberyjskiego od wczesnego plejstocenu" - powiedział Alberto Boscaini, główny autor badania z Katalońskiego Instytutu Paleontologicznego.

 Przypomnijmy, że zgodnie ze współczesnymi danymi naukowymi, wspólnym przodkiem wszystkich rysi był ryś jaskiniowy (Lynx Issiodorensis), który pojawił się około 4 milionów lat temu w rozległym obszarze Eurazji, Afryki i Ameryki Północnej.

 Około 2,5 mln lat temu w Ameryce w wyniku krzyżówki powstał tzw. ryś czerwony (Lynx rufus). W Azji w międzyczasie zaczął występować ryś (Lynx lynx), który stopniowo rozprzestrzenił się w Europie. Według niektórych raportów, dotarła on do Ameryki Północnej, gdzie stał się przodkiem innego amerykańskiego gatunku - Lynx canadensis. Ten z kolei zepchnął starszego czerwonego rysia na południe.

 W Europie zmniejsza się populacja rysia także w Hiszpanii. Ryś iberyjski opanował Półwysep Iberyjski, gdy ten odcięty był „lodowcem” od reszty kontynentu. Rozprzestrzenił się tam wówczas europejski królik (Oryctolagus cuniculus), który jest główną ofiarą dzikich kotów. Elegancka czaszka i jej mały rozmiar po prostu nie pozwala mu polować na większe stworzenia.

 Źródło: Quaternary Science Reviews

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image