Kategorie:
Od wieków poszukiwanie źródła młodości doprowadziło naukowców do najbardziej niesamowitego odkrycia. Teraz naukowcy uważają, że opiekunem tajemnicy, z którą zmagały się najlepsze umysły, jest mały robak.
Naukowcy odkryli, że nicienie C. elegans, które są krewnymi glist i owsików, mogą samodzielnie przenosić się w „tryb głodu” - stan, w którym się nie starzeją. W przyszłości może to doprowadzić do powstania leku przeciw starzeniu się ludzi.
„Jest możliwe, że dieta o niskim poziomie składników odżywczych, zapewni taki sam efekt u ludzi, pogrążając komórki w stan spoczynku" - powiedział David R. Sherwood, profesor biologii na Uniwersytecie Duke, który prowadził badania. „Sztuką jest znaleźć sposób, aby farmakologicznie manipulować procesem w celu osiągnięcia efektu odmładzającego bez surowo ograniczonej diety" - dodaje.
Naukowcy odkryli, że proces żywienia u nicieni doświadczalnych obejmuje stan zatrzymanego rozwoju tzn., że gdy ciało nadal wije się w poszukiwaniu pokarmu, jego komórki i narządy są w stanie spokoju i w tym czasie nie starzeją się. Kiedy jedzenia przybywa, robak rozwija się i dzięki temu może żyć nawet dwa razy dłużej.
Jak wykazały badania, C. elegans może wytrzymać w „spoczynku” przez około dwa tygodnie, a następnie w dalszym ciągu rozwijać się normalnie, jak tylko dostarczanie składników odżywczych zostanie wznowione. W ciągu tych dwóch tygodni robak bez jedzenia nie starzeje się, więc tym samym zyskuje dwa tygodnia życia.
„To badanie jest ważne nie tylko ze względu na problem starzenia się, ale także pod kątem prac prowadzonych w walce z rakiem” - powiedział Sherwood. „Jedną z największych tajemnic raka jest to, jak komórki nowotworowe przerzucają się i czym spowodowana jest ich nieaktywność przez wiele lat, a potem to nagłe budzenie."
Jak sugeruje naukowiec, komórki nowotworowe badane przez niego i jego zespół są podobne do robaków, ale teoria ta musi być potwierdzona. W najbliższej przyszłości naukowcy zamierzają przeprowadzić szereg badań genetycznych w celu znalezienia sposobu, jak C. elegans hamuje swój rozwój.
Źródło: Mail Online
Skomentuj