Rekiny i inne morskie zwierzęta chorują na raka

Kategorie: 

Na żuchwie u jednego z żarłaczy białych w pobliżu Neptune Islands w południowej Australii zauważono guza. Jest to pierwszy udokumentowany przypadek nowotworu u drapieżnika morskiego. Naukowcy od ponad 150 lat są przekonani, że rekin cierpią czasami z powodu raka. Nie było jednak dowodów, aby rzetelnie to udokumentować, podają Vesti Nauki.

 

 

 Brak dowodów był na rękę spekulantom. Rozpowszechniają oni błędne przekonanie, że chrząstka rekina jest substancją, która pomaga leczyć raka. Fałszywe teorie skrytykował otwarcie David Schiffman, badacz rekinów i doktorant z Uniwersytetu w Miami. Popyt na pseudo - leczniczy materiał  przyczynił się do zniszczenia sporej populacji rekinów.

 

 Zdaniem naukowców, ludzie zabijają około 100 milionów rekinów rocznie. Wiele czynników przyczynia się do unicestwiania tych zwierząt, także popyt na płetwy, z których przyrządza się rzekomo wyśmienite zupy w Azji.

 

 Ostatnio naukowcy z Australii zauważyli duży trzydziesto - centymetrowy guz w otworze gębowym wielkiego rekina białego, jak również przebarwienia i zniekształcenia na głowie rekina wielorybiego.

 

 „To był bardzo niezwykły widok. Nigdy nie widziałam białego rekina z nowotworem" - powiedziała Rachel Robbins, współautorka badania i biolog z fundacji Fox Shark. W sumie naukowcy udokumentowali ostatnio dziwne guzy u co najmniej w 23 gatunków rekinów.

 

 Przekonanie, że chrząstka rekina może wyleczyć raka, stoi w sprzeczności ze skutecznymi metodami leczenia pacjentów, napisał jeszcze w 2004 roku Cancer Research. Popyt na chrząstkę przyczynia się do wyniszczenia rekinów. Jedna szósta znanych gatunków rekinów tj. płaszczki i głowomłoty są poważnie zagrożone.

 

Źródło i foto: http://vestinauki.ru


Nie wiadomo, co było przyczyną guza u żarłacz białego lub przebarwienie głowy u innego osobnika. Raporty pokazują, że ilość nowotworów u rekinów i ssaków morskich wzrosła dość znacznie w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Podejrzenie pada na zanieczyszczenia przemysłowe i inną szkodliwą działalność człowieka. Na przykład obserwuje się wzrost zachorować wielorybów na nowotwory złośliwe w obszarach przylegających do instalacji do wytopu aluminium.

 

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image