Pustułki pomogą stworzyć drona, który wzniesie się w górę bez korzystania z energii

Kategorie: 

Naukowcy zbadali zdolność do wykrywania i wykorzystywania prądów u pustułek przy wznoszeniu się w górę.

 
 
 
 
 
Inżynierowie na całym świecie dążą do opracowania nowych i sprawnie latających dronów. Zwiększenie efektywności tych samolotów może przynieść znaczne oszczędności energii, a co dalej za tym idzie – dalszy rozwój dostępnych już technologii na dostawę produktów do monitorowania i nadzoru z powietrza.
 
 
 
Grupa badawcza UAS (Unmanned Aircraft System) z Royal Melbourne Institute of Technology bada naturę ptaków w celu zwiększenia efektywności wykorzystania samolotów bezzałogowych. Grupę australijskich naukowców zainspirowały ostatnio umiejętności pustułek, unoszących się w poszukiwaniu zdobyczy wysoko nad ziemią. Te ptaki drapieżne są w stanie wykorzystać prądy powietrza przy wznoszeniu się coraz wyżej i wyżej, nie tracąc energii.
 
 
 
Eksperci podkreślili, że pustułka wykorzystuje informacje sensoryczne zebrane przez pióra, nieznacznie zmieniając położenie skrzydeł i ogona. Pozwala to na ustawienie głowy w odpowiedniej pozycji i ustabilizowanie lotu, szykując dobry grunt do ataku. Pustułka w powietrzu przemieszcza się praktycznie bezgłośnie, bo nie trzepocze skrzydłami.
 
 
 
Ptak wzbija się wyżej i wyżej, wykorzystując prądy powietrzne bez trwonienia cennej energii. Eksperci zbadali także zdolność pustułek do wykrywania turbulencji. Drony szybowce będą wkrótce modyfikowane na podstawie pozyskanych informacji.
 
 
 
„Od dawna wiadomo, że ptaki wykorzystują wznoszące prądy powietrza w celu oszczędzania energii podczas lotu” - wyjaśnia Alex Fisher, kierownik badań. „Ten rodzaj doładowania wiatrem może pojawić się, gdy powietrze dostaje się między przeszkody tj. skały, budynki i łańcuchy górskie”.
 
 
 
Naukowcy wyposażyli stworzone przez siebie urządzenie w czujnik GPS, łatwo dostępny na rynku, magnetometr i sterowanie za pomocą specjalnie stworzonego algorytmu. Potem obiekt, gdy znalazł się w górze, wykorzystywał naturalne prądy powietrzne. Jak się okazało w trakcie badania w terenie, maszyna była w stanie wspiąć się na wysokość 120 metrów, bez zwiększania mocy silnika. Wszystko szło dobrze do czasu całkowitego rozładowania akumulatora…
 
 
 
Naukowcy uważają, że eksperyment jest lekcją poglądową przy rozwoju samolotów bezzałogowych. Na przykład, należy zauważyć, że pustułki podczas swojego lotu potrafią zmieniać położenie. Prawdopodobnie efekt ten będzie można wykorzystać w jakiś sposób przy konstruowaniu dronów i mieć wpływ na symulację robotów.
 
 
 
Źródło: Bioinspiration & Biomimetics.
 
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image