Psy mogą zainfekować swoich właścicieli śmiertelnymi chorobami

Kategorie: 

Początek cieplejszych dni oznacza rozpoczęcie sezonu kleszczy i roztoczy, które są niebezpieczne nie tylko dla psów, a także dla ich właścicieli. Eksperci ostrzegają, że nasze czworonożne zwierzęta mogą przenosić choroby śmiertelne na swoich właścicieli.

 

 

 Cieplejsza pora roku prowadzi do aktywacji wielu owadów, tj. kleszcze, przypominają weterynarze. Apelują do właścicieli psów, aby regularnie badać swoje zwierzęta na obecność pasożytów, które mogą przenosić choroby śmiertelne dla ludzi. Ostrzeżenia te nastąpiły po tym, jak socjolodzy ogłosili, że prawie połowa właścicieli psów nie wie o możliwości przemieszczania się kleszczy z psa na człowieka, pisze Medikforum.

 54% respondentów właścicieli psów nie wiedziała, że śmiertelna choroba z Lyme, zwana boreliozą, atakuje ich zwierzęta, jak i ludzi. Ta infekcja bakteryjna jest bardzo niebezpieczna, ponieważ w ciężkiej formie rozwojowej choroba z Lyme wpływa na układ nerwowy, stawy i serce. Tymczasem jej objawy często są mylone z objawami innych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i stwardnienie rozsiane.

 Żyjące w trawie kleszcze zazwyczaj atakują sarny, króliki i inne dzikie zwierzęta, ale są one często znajdywane na zwierzętach domowych, w tym także psach, skąd mogą atakować również ludzi. Najczęściej kleszcze występują w parkach i lasach, a większość ludzi zostaje ugryziona przez nie poniżej pasa. Im cieplejsze jest lato, tym wyższe ryzyko ukąszenia przez kleszcza, a więc i wyższe ryzyko boreliozy.

 W celu uniknięcia zakażenia psy po każdym spacerze należy badać na obecność kleszczy. Do walki z intruzami należy stosować specjalne spraye, krople i obroże.

 

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image