Przeprowadzono pierwsze udane testy szczepionek przeciwko Zika

Ostatnio naukowcy testowali nową szczepionkę przeciw wirusowi Zíka u myszy laboratoryjnych. Eksperci byli zadowoleni z wyników. Okazało się, że zmierzają we właściwym kierunku.

 

 Opracowanie skutecznej szczepionki przeciw wirusowi Zíka, który szybko rozprzestrzenia się poza Ameryką Południową, prowadzą obecnie naukowców z całego świata. Jedną z pierwszych firm, która odnosi sukcesy na tym polu jest Inovio Pharmaceuticals. Jej pracownicy nie tylko opracowali prototypowy lek, ale przetestowali go na myszach. Układ odpornościowy zwierząt odpowiednio zareagował na szczepionki i zaczął aktywnie wytwarzać przeciwciała oraz tak zwane komórki T, niezbędne do walki z wirusem. Eksperci byli zadowoleni z wyników i okazało się, że ich praca nie poszła na marne.

 Przypomnijmy, że wirus Zika po raz pierwszy dał się we znaki mieszkańcom Kolumbii, a następnie zaczął się szybko rozprzestrzeniać w całej Ameryce Południowej. Do tej pory chorzy pacjenci są bardziej skłonni do poszukiwania pomocy medycznej w Stanach Zjednoczonych i Europie. Wirusa przenoszą  wyłącznie komary gatunku Aedes. Zika stanowi największe zagrożenie dla kobiet w ciąży, które na skutek powikłań mogą rodzić dzieci z małogłowiem.
 

Brak oceny