Z pomocą chrząszczy uczeni ustalili, dlaczego kobiety potrzebują mężczyzn

Kategorie: 

Dziesięć lat obserwacji ewolucji i seksualności mącznika młynarka (łat. Tenebrio molitor) pomogło brytyjskim naukowcom udowodnić w praktyce, że samce są bezużyteczne z punktu widzenia ewolucji, ale konkurencja między nimi służy utrzymaniu stabilności genomu i eliminacji szkodliwych mutacji.

 

 

 „Prawie wszystkie wielokomórkowe organizmy na Ziemi odtwarzają się poprzez seks, ale samo istnienie tego zjawiska nie jest tak łatwe do wyjaśnienia, ponieważ ta forma reprodukcji niesie ze sobą wiele trudności. Najbardziej oczywistą z nich jest fakt, że tylko połowa potomstwa, jeśli chodzi o córki, może produkować dzieci. Dlaczego każdy rodzaj zwierzęcia wydatkuje energię na synów?” - pyta Matthew Gage z Uniwersytetu Zachodniej Anglii w Norvik (UK).

 Jak wyjaśnił Gage i jego koledzy, do rozwoju prawie wszystkich wielokomórkowych istot prowadzą dwa czynniki - dobór naturalny i seksualny. W pierwszym przypadku ewolucja zachowań zależy od zmieniających się warunków środowiska, w drugim mamy do czynienia z wewnątrzgatunkowym konkursem na możliwość przetrwanie rodziny. W tej walce wygrywają najbardziej „kolorowe” osobniki. Doprowadziło to do powstania takich ozdób, jak pawi ogon lub grzebienie u kogutów.

 

 Przyczyny istnienia doboru płciowego są nadal przedmiotem kontrowersji wśród naukowców. Część biologów uważa, że to pomaga populacji być przygotowanym na nagłe zmiany warunków, podczas gdy inni twierdzą, że tego rodzaju konkurencja chroni je przed degradacją  i zwiększa konkurencyjność w ewolucyjnym „wyścigu zbrojeń”.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image