Po raz pierwszy w laboratorium naukowcy stworzyli łapkę myszy

Kategorie: 

Pierwszy raz naukowcom udało się wyhodować w warunkach laboratoryjnych funkcjonującą łapkę myszy, która reaguje na impulsy elektryczne.

 

 Podobny sposób hodowania tkanek biologicznych różnych narządów na podstawie komórek macierzystych od dawna stosowany jest przez naukowców. Dzięki tej technologii stworzono serce, płuca, nerki, struny głosowe, ale wyjątkowość tego konkretnego eksperymentu polega na tym, że ramię składa się z wielu różnych typów komórek -innych niż na przykład tchawica. Wyhodowanie w laboratorium kompletnej kończyny jest niewątpliwie znacznie trudniejsze.

 W eksperymencie organy dawcy potraktowano detergentami, co pozwoliło zbudować „szkielet” ciała, składający się z białka kolagenowego, donosi portal Mednovelty. Następnie autorzy badania wprowadzili śródbłonkowe komórki macierzyste w strukturę kolagenu naczyń krwionośnych, co pozwoliło uczynić naczynia krwionośne mocniejszymi.

 W ubytki, gdzie zazwyczaj znajdują się mięśnie, wstrzyknięto mioblasty, pochodzące z komórek macierzystych - młodych komórek mięśniowych. W rezultacie, w ciągu dwóch lub trzech tygodni, utworzyły się naczynia krwionośne i mięśnie. W ostatniej fazie autorzy badania otoczyli kończynę przeszczepioną skórą.

 Wykonaną łapkę sprawdzili przy pomocy impulsów elektrycznych i łapka odreagowała na tego typu impulsy. Teraz naukowcy muszą dowiedzieć się, czy komórki układu nerwowego potrafią rozwijać się w przeszczepie.

 Zdolność tworzenia takich przeszczepów jest niezbędna przy leczeniu pacjentów z amputowanymi kończynami. Chodzi o stworzenie nowej technologii. Być może jest okazja do pełnowartościowego życia dla wielu ludzi, którzy uważają się za niepełnosprawnych. Można tylko mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości, technologia ta będzie powszechnie stosowana w praktyce medycznej.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image