Pijane ptaki podobnie, jak pijani ludzie, plączą się w swoich trelach

Kategorie: 

Po wypiciu zbyt dużych ilości alkoholu, człowiekowi zaczynają plątać się słowa, co jest szczególnie widoczne, gdy zaczyna śpiewać. Jak się okazało, słowa piosenek zapominają nie tylko ludzie na rauszu, ale także pijane ptaki, pisze PLoS ONE.

 

 Naukowcy z Oregon Health & Science University (Stany zjednoczone), zauważyli, że zeberka timorska (łac. Taeniopygia guttata), nie spożywając alkoholu, śpiewa bardzo czysto i schludnie. Ptaki tego gatunku poddano jednak doświadczeniu. Jednym podano sok winogronowy wolny od alkoholu, a innym ten sam napój z dodatkiem etanolu.

 Badacz Christopher R. Olson i jego koledzy zauważyli, że alkohol ma dość zauważalny wpływ na zdolności wokalne ptaków. Wyczuć to można w amplitudzie dźwięku oraz w zwiększeniu zwrotów w entropii piosenek.

 Innymi słowy, ptaki po spożyciu alkoholu zaczęły śpiewać cicho i w sposób „rozmyty” artykułowały dźwięki.

 Podczas gdy parametry śpiewów pozostały stabilne, mimo zatrucia ptaków, niektóre  sekwencje powtarzane były szczególnie wyraźnie. Co ciekawe, ptaki w ogóle nie były senne pod wpływem alkoholu i nie traciły równowagi. Można powiedzieć, że stale kontrolowały swoje ruchy.

 Nasuwa się pytanie, czy było konieczne przeprowadzenie takiego ekstrawaganckiego eksperymentu. Studiując jednak zachowanie pijanych ptaków, możemy poznać działanie alkoholu na nasz mózg. Dotychczas podobne eksperyment prowadzono na myszach i szczurach, ale gryzonie nie mają tak rozwiniętego aparatu wokalnego, jak ptaki.

 Ale czy ptaka można porównać do człowieka? Okazuje się, że mowa i śpiew ptaków działają zasadniczo w taki sam sposób i to nie tylko na poziomie kontroli neuronów, lecz również na poziomie skomplikowanych reakcji behawioralnych.

 Dlatego badając śpiew pijanych zeberek, być może będziemy mogli dowiedzieć się więcej nie tylko na temat wpływu alkoholu na układ nerwowy, ale także poznamy, jak działają mechanizmy neuronalne, które sterują naszą mową.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image