Jak ostrygi oczyszczają brudną wodę

Kategorie: 

Ostrygi (łac. Ostreidae) to rodzina morskich małż, które posiadają bardzo charakterystyczną asymetryczną muszlę o nieregularnym kształcie.

 

 Małże nie mają głowy i odpowiednio pierwotnych organów układu pokarmowego tj. jama ustna, chitynowe zęby, czy gardło. W związku z tym nie mogą jeść dużych obiektów, a jedynie filtrują wodę. Z podobnej metody odżywiania korzystają gąbki.

 Ostrygi żywią się zawiesiną wodną, drobnymi resztkami roślin, zwierząt, a także mikroplanktonem (jednokomórkowe glony, bakterie i inne mikroskopijne zwierzęta). Złożony mechanizm rzęskowych skrzeli i płaszcz filtrują wodę, oddzielając cząstki jadalne.

 Jama płaszcza i skrzela ostryg są zawsze otwarte, aby uzyskać dostęp do wody, a małże są bardzo wrażliwe na jej czystość i zawartość tlenu. Dlatego tak często zdarza się śmierć całych osiedli z powodu zamulenia i zasypania piaskiem ostryg np. po sztormie muł zatyka skrzela i uniemożliwia filtrację wody. W sprzyjających warunkach proces odżywiania się ostryg występuje niemal przez całą dobę.

 Wiadomym jest, że ostrygi mogą przefiltrować od 75 do 200 litrów wody dziennie. Badacze z Society of Florida przeprowadzili doświadczenie, używając dwóch akwariów, które wypełniono brudną wodą. Aby zobaczyć, co wydarzyło się w ciągu półtorej godziny, obrazuje minutowy film...

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image