Około 3 tys. rzadkich antylop zginęło na północy i w centrum Kazachstanu

Na północy i w centrum Kazachstanu padło 3 tys. sajgaków mongolskich (gatunek antylopy). Przyczyny nagłej śmierci tak dużej liczby zwierząt są obecnie badane, podaje telewizja 24KZ.

 

Najwięcej sztuk populacji tych zwierząt (Saiga Tataria) padło w rejonie Karagandy  i Akmoły. Około 1,5 tys. sztuk znaleziono w okolicach brzegów jeziora Tengiz. Ludzie są przerażeni, a lokalne władze zaskoczone masowym zjawiskiem.

 

Trwają wysiłki w celu ustalenia przyczyn masowego pomoru. Powołano specjalny zespół do wyjaśnienia przyczyn śmierci zwierząt. W skład tej grupy roboczej weszli przedstawiciele władz, służb sanitarno - epidemiologicznych, biolodzy i weterynarze.

 

Sajga (zwany też suhak, sumak) to ssak parzystokopytny z podrodziny antylop . W 2002 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznała ten gatunek jako krytycznie zagrożony . Obecnie antylopy te występują tylko w Kazachstanie, Uzbekistanie, w Turkmenistanie, w Rosji (jedynie w Kałmucji) i w zachodniej Mongolii. Dawniej powszechnie spotykane były w całej Euroazji.

 

 

 

 

Brak oceny