Ocieplenie klimatu pozostawi nas bez małż

Kategorie: 

Naukowcy doszli do wniosku, że małże znikną z asortymentu sklepów, oferujących owoce morza. Powodem tej zmiany będzie klimat. Globalne zmiany klimatyczne prowadzą do zakwaszenia oceanów, co z kolei ma wpływ na życie wielu organizmów żywych.

 

 W przypadku małż ma to wpływ na skorupy tych mięczaków. Stają się one bardziej kruche. Tak więc, małże są znacznie bardziej narażone na ataki drapieżników i silnie zależą od elementu, który będzie im teraz w stanie zaszkodzić.

 


 
Podstawą muszli jest węglan wapnia oraz różne substancje organiczne. Przy ich powstawaniu w ramach biomineralizacji wykorzystywany jest węgiel, co prowadzi do tworzenia się kryształów węglanu wapnia. Kalcyt służy, jako materiał budowlany, do tworzenia zewnętrznej powłoki, a aragonit – wewnętrznej.

 Naukowcy przeprowadzili eksperyment. Hodowali małże w czterech zbiornikach z rosnącym poziomem kwasowości. W każdym odtworzono warunki jednej z możliwych opcji dla globalnej zmiany klimatu. Stwierdzono, że zwiększenie kwasowości powoduje zmniejszenie jonów wodorowęglanu w wodzie morskiej. To z kolei prowadzi do tego, że warstwa zewnętrzna staje się bardziej krucha niż skorupa małży, a wewnętrzna ulega zmiękczeniu.

 Wzrost kwasowaości w oceanach związane jest z obniżeniem pH. Do wód oceanów dostaje się dwutlenek węgla z atmosfery ziemskiej. Uważa się, że jest to wynik działalności człowieka. Ostatnio inny zespół naukowców stwierdził także, że globalne zmiany klimatyczne mogą mieć niekorzystny wpływ na smak niektórych skorupiaków.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image