Oceanografowie przypadkowo złowili rzadkiego nanorekina kieszonkowego

Kategorie: 

Amerykańscy oceanografowie oraz przyrodnicy przypadkowo odkryli w próbkach morskiej fauny, pobranych w 2010 roku podczas wyprawy do Zatoki Meksykańskiej, drugą w historii ludzkości sztukę rzadkiego rekina „kieszonkowego”, pisze Zootaxa.

 

 

 Naukowcy odkryli najrzadszą rybę w kolekcji życia morskiego, która została złowione przez statek Pisces podczas wyprawy do północnej części Karaibów w 2010 roku. Badano wówczas, jak żywią się kaszaloty.

 „Znaleziony przez nas rekin kieszonkowy mierzy 14 cm długości. Jest to prawdopodobnie samiec, który urodził się niedawno. Kiedy go znaleźliśmy, od razu pojawiło się wiele pytań na temat, jak jego ojciec i matka trafili do Zatoki Meksykańskiej. Inny okaz tego gatunku znaleziono bardzo daleko stąd, u wybrzeży Peru około 36 lat temu"- powiedział Mark Grace oceanograf  z National Oceanic Atmospheric Administration (NOAA) w USA.

 Wraz z innymi przedstawicielami życia morskiego w sieci tego statku schwytano młodego rekina kieszonkowego, który dał naukowcom pierwszą w historii świata szansę przestudiowania i zrozumienia, do jakiego gatunku ryb chrzęstno kostnych należy go zakwalifikować.

 Analiza genetyczna wykazała, że ten mały rekin jest jednym z tak zwanych rekinów prostoszczękich i pochodzi z rodu Mollisquama, który został po raz pierwszy opisany przez sowieckich oceanografów w 1984 roku. Grupa ta obejmuje tylko jeden gatunek rekina, znany pod nazwą - rekin Parina. Teraz poszerzy się ona o rekina, złapanego przez Grace i jego kolegów. Do jego najbliższych krewnych należą świecące rekiny brazylijskie i amerykańskie rekiny prostoszczękie.

 Pierwsze badanie anatomii ryby wykazało, że jej wcześniejsze opisy były niepełne i częściowo błędne. Na przykład, zespół naukowy Grace był w stanie znaleźć na brzuchu złowionego osobnika kilka gruczołów i dołków, które nie zostały zauważone przez radzieckich badaczy rekinów, oraz wiele innych ciekawych i nieznanych wcześniej szczegółów anatomicznych. Przyrodnicy mają nadzieję, że dalsze badania tego gatunku pomogą zrozumieć, skąd te nanorekiny pochodzą i gdzie żyją.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image