O czym rozmawiają zwierzęta

Kategorie: 

Społeczność łączy wszystkie żywe istoty począwszy od ameby, a na człowieku kończąc. Nikt nie może żyć sam bez wymiany informacji. Co zwierzęta chcą powiedzieć ludziom? Czy bioakustyka rozszyfrowuje dźwięki, wydawane przez zwierzęta?

 

Ale, co mówią i czy w ogóle mówią? Te pytania są stare jak świat. Od niepamiętnych czasów ludzie słuchali głosów ptaków i zwierząt, starając się zrozumieć, dlaczego te krzyczą i śpiewają. W minionym wieku powstała nowa dziedzina nauki – bioakustyka, której celem jest odcyfrowanie znaczeń, zamkniętych w dźwiękach, wydawanych przez naszych mniejszych braci i udowodnienie, że z ich pomocą owady, ryby, płazy, gady, ptaki i inne zwierzęta komunikują się ze sobą. Musi tak być, bo one się spotykają, bronią swojego terytorium, wychowują potomstwo i ostrzegają przed wrogami.


Wspólnoty zwierząt tworzą się również w naszych rozwijających się miastach. Ludzie są jednak coraz bardziej oddaleni od natury, ale niewielu może bez niej żyć. Zbliża się koniec tygodnia, człowiek siedzi w mieszkaniu, w którym wszystko ma, a i tak pragnie spędzić choć jeden dzień w lesie, w górach, nad rzeką lub nad stawem. Człowiek, leżący na kanapie, włącza głośna muzykę. Wokół milkną ptaki, świerszcze, ustaje rechot żab. Nie tędy droga… Do odczytywania dźwięków przyrody najlepiej nadają się odtwarzacze MP3.  Losowe wybieranie pozwala odsłuchiwać nagrań ptasich treli, koncertu świerszcza, czy odgłosy żab. Kawałek przyrody można przynieść i odsłuchać we własnym domu, korzystając z małych urządzeń oferowanych przez wiele sklepów.


Z nie wszystkimi płazami i większością zwierząt pójdzie nam tak łatwo. Trzeba znać ich zwyczaje, siedliska. Poza tym ich tropienie może przyczynić się do komplikowania im życia. Ale, jak będziemy ich szukać, wiele zrozumiemy, wiele się dowiemy i na pewno będziemy szczęśliwsi. Był czas, kiedy nasi przodkowie znali głosy zwierząt. Czy to wszystko dla Ciebie jest stracone? Jesteśmy, wydawać by się mogło, w lepszej sytuacji, bo możemy korzystać z osiągnięć nowoczesnej techniki np. wspomnianych odtwarzaczy MP3.


Chcemy Ciebie zainteresować bioakustyką – młodą, ale dobrze rozwijająca się dziedziną wiedzy. Rejestrując i odsłuchując dźwięki, dowiecie się nie tylko, jakie „rozmowy” prowadzą między sobą zwierzęta absolutnie różnych klas od owadów do ssaków, ale także poznacie dźwięki, które one wydają, kiedy są obserwowane i słyszane.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image