Niemieccy naukowcy udowodnili, że wrony potrafią liczyć

Kategorie: 

Wrony są uważane za bardzo inteligentne ptaki i jak się okazało nie na próżno, ponieważ eksperymenty przeprowadzone przez niemieckich naukowców wykazały, że te tajemnicze ptaki mogą liczyć od jednego do pięciu i rozwiązywać proste zagadki.

 

 Helen Dietz i Andreas Nieder, neurolodzy z Uniwersytetu w Tübingen, przeprowadzili serię badań, aby sprawdzić, czy wrony są w stanie rozważyć i uznać abstrakcyjne pojęcie liczb. Ale żeby mieć pewność, co do zdolności i umiejętności, należało zbadać możliwości mózgu ptaków podczas eksperymentu.

 „Użyliśmy specjalnej gry komputerowej, która umożliwia liczenie kręgów na ekranie. W tym samym czasie, aby wyeliminować możliwość zapamiętywania zdjęć. Rozmywaliśmy obraz i wyświetlaliśmy go na nowo, a kręgi w tej samej ilości pojawiały się w innym miejscu ekranu”.

 Okazuje się, że wrony zaznaczały poprawną odpowiedź w 73% przypadków. Obserwacje obszarów mózgu wron wykazały, że za wskazanie wyników odpowiada konkretna grupa komórek nerwowych.

 To odkrycie jest potencjalnym dowodem na to, że liczenie to bardzo starożytna sztuka, która zachowała się, mimo separacji ptaków i ssaków, która nastąpiła około 300 milionów lat temu. Z drugiej strony, jak przyznają naukowcy, jest bardzo prawdopodobne, że „pierzaści i futrzani” opanowali podstawy arytmetyki, ucząc się od siebie nawzajem w toku ewolucji konwergentnej.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image