Niedźwiedzie polarne nauczyły się łapać delfiny i przechowywanie ich mięso pod śniegiem

Kategorie: 

Norwescy naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali niedźwiedzie polarne, które żywią się delfinami białonosymi (łac. Lagenorhynchus albirostris), a następnie umieszczają na wpół zjedzone mięso w „naturalnych lodówkach”, pisze Newscientist.

 

 

 Jon Aars z Norweskiego Instytutu Polarnego miał do czynienia z pierwszym przypadkiem takiego zachowania drapieżników na wyspie Spitsbergen w kwietniu 2014. Naukowiec znalazł dwie tusze delfinów białonosych. Wcześniej nikt nie przypuszczał, że niedźwiedzie polarne żywią się tymi waleniami.

 Według Aarsa, drapieżniki łapią delfiny, jak te wynurzają się spod lodu w otworach, aby zaczerpnąć powietrza (w ten sposób polują na foki niedźwiedzie zwyczajne). Resztki niezjedzonych tusz chowane są w śniegu, aby zachować łup na trudniejszy czas. Dotychczas myślano, że niedźwiedzie polarne nie mają tendencji do ukrywania resztek pożywienia.

 W kolejnych miesiącach, biolodzy spotkali jeszcze co najmniej pięć niedźwiedzi polarnych, żywiących się mięsem delfinów. Naukowcy byli zaskoczeni, że w szerokości geograficznej Spitsbergenu nigdy wcześniej nie widzieli delfinów. Być może stado ssaków morskich kąpało się w ciepłej wodzie, a następnie silny północny wiatr złapał je w pułapkę lodową…

 Zachowanie niedźwiedzi polarnych nie jest zaskoczeniem, mówi kanadyjski zoolog Ian Stirling. Drapieżniki są zdeterminowane spożywać każdą zdobycz. Znacznie bardziej zaskakujące jest to, że delfiny zostały uwięzione w lodzie, nie mogąc przed zimą płynąć na południe, powiedział Stirling. W ostatnich latach biolodzy często jednak odnotowywali nieprawidłowe zachowanie zwierząt w regionach polarnych.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image