Naukowcy zidentyfikowali najbardziej toksyczne ptaki na świecie

Kategorie: 

Ornitolodzy odkryli w organizmach ptaków w pobliżu Vancouver (Kanada) rekordową ilość substancji toksycznych. Poziom polibromowanych eterów difenylowych (PBDE) w wątrobie krogulca czarnołbistego był nawet wyższy niż u ptaków żyjących wokół chińskich wysypisk sprzętu elektronicznego, pisze Science of the Total Environment.

 

 Kanadyjscy naukowcy wzięli do analizie tkanki wątroby martwych lub okaleczonych ptaków drapieżnych, znalezionych na terenie Greater Vancouver. Koncentracji PBDE w wątrobie krogulca wyniosła średnio 196 ppm (cząstek na milion).

 Polibromowane etery difenylowe są używane jako środki zmniejszające palność w elektronice użytkowej i komputerowej, a także w samochodach i meblach. W 2000 roku w Kanadzie całkowicie zakazano ich stosowania, jednak PBDE piętrzą się nadal na wysypiskach, gdzie są wyrzucane zużyte urządzenia je zawierające.

 Najpierw PBDE trafia do organizmów szpaków, które w poszukiwaniu pokarmu budują gniazda obok wysypisk - a następnie do krogulców (szpaki są ich główną ofiarą). O skutkach, jakie wyrządza PBDE w życiu ptaków, naukowcy mają małą wiedze. Optymizmem napawa fakt, że z organizmów innych dzikich ptaków Vancouver (czaple i kormorany w pierwszej kolejności) te substancje stopniowo znikają.

 


 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image