Naukowcy wyjaśnili, jak kameleony zmieniają kolor z pomocą nanokryształów

Kategorie: 

Biofizycy znaleźli kolejne środki, dzięki którym kameleony szybko zmieniają kolor. Jaszczurki korzystają nie tylko z pigmentów skóry, ale też z fotonicznych nanokryształów, które pozwalają kontrolować światło z najwyższą precyzją. Wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie Nature Communications.

 

 

 Specjaliści przeprowadzili badania z samcem kameleona madagaskarskiego, który, w procesie komunikacji z samiczkami i innymi samcami, zmienia kolor z zielonego na niebieski i jasny czerwony w ciągu kilku minut. Zmiany te są naturalne i mają charakter odwracalny.

 Uważa się, że zmiana koloru jest związana ze specjalnymi komórkami w skórze tzw. chromatoforami, redystrybuującymi ziarna pigmentu czterech kolorów. Te pigmenty absorbują widzialne światło przy wszystkich długościach fal z wyjątkiem pewnej czerwonej na przykład. Jednak Michelle Milinkovic z Uniwersytetu w Genewie odkrył, że dla kameleonów są ważniejsze irydofory - komórki, które nie absorbują światła, lecz konwersują strukturę geometryczną powierzchni skóry, powodując wygięcie lub odzwierciedlanie pewnych fal.

 Milinkovic i jego współpracownicy badali skórę kameleonów za pomocą transmisyjnej mikroskopii elektronowej i znaleźli tam dwie warstwy irydoforów. Wierzchnia warstwa została pokryta nanokryształami guaniny, ułożonymi w formie dokładnie zbudowanej kraty.

 Odległości pomiędzy poszczególnymi kryształami w kracie odgrywają kluczową rolę w zmianie koloru. Kiedy samce są w stanie pobudzonym, zwiększa się interwał. Im większa odległość, tym silniej odbija się światło o większej długości fali (kolor czerwony). Kiedy kryształy się zbliżają, zaczynają odbijać niebieskie światło.

 Dalej kameleonom pomagają żółte komórki pigmentowe. One przetwarzają niebieski kolor na zielony, a czerwony – na pomarańczowy lub żółty.

 Jednak Milinkovic odkrył i drugi poziom skóry z irydoforami, które są rozmieszone w sposób bardziej chaotyczny. Bardzo dobrze odbijają światło w bliskim zakresie podczerwieni. Według naukowca, w ciepłym i wilgotnym środowisku, w którym żyją kameleony, kryształy te są ważnym mechanizmem ucieczki przed przegrzaniem.

 Ta struktura skóry, prawdopodobnie jest unikalna. Nauka zna jaszczurki, które mają ułożone kryształy w sposób uporządkowany, a także inne gady ze skorą z irydoforami, odbijające ciepło. Jednakże tylko kameleonom w trakcie ewolucji udało się połączyć te wszystkie właściwości.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image